what the travel !?

Bryce Canyon w Utah jak namalowany!

 

Bryce Canyon National Park to niewątpliwie prawdziwa perełka wśród atrakcji przyrodniczych na zachodzie USA i miejsce jedyne w swoim rodzaju. Kanion zachwyca nie tylko zadziwiającymi formacjami skalnymi, ale również niesamowitą paletą barw i spektakularnymi widokami.

Kanion Bryce położony jest na południu Utah i należy do tak zwanej wielkiej piątki (Mighty 5). Jest jednym z pięciu oszałamiająco pięknych parków narodowych leżących na terenie tego stanu. Pozostałe z nich to słynny Zion, Arches, Canyonlands i Capitol Reef.

Bryce jednak różni się nieco od swoich „sąsiadów”. Podczas gdy pozostałe cztery parki zajmują obszary o dużej powierzchni i dają poczucie ogromnej przestrzeni, w kanionie Bryce wszystko mamy niemalże na wyciągnięcie ręki. To taka mała kolorowa bajkowa kraina. 🙂

 

Bryce Canyon – dzieło sztuki stworzone przez naturę

 

Park narodowy Bryce Canyon jest jednym z tych miejsc, gdzie człowiek rozglądając się wokół zadaje sobie pytanie, czy to miejsce istnieje naprawdę? Feeria barw, przedziwne skały i rewelacyjne widoki tworzą wyjątkową kombinację, która sprawia, że krajobraz wygląda zupełnie, jakby został namalowany! Mówi się, że Bryce to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na zachodzie USA. Ale to raj nie tylko dla fotografów. Pośród tych fantastycznych formacji, wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach, na każdym kroku dostrzegając nową postać czy budowlę. Nie bez powodu aż tyle z parkowych skał doczekało się nadania im własnych nazw!

 

Bryce Canyon… to nie kanion?

 

Technicznie rzecz biorąc, kanion Bryce tak naprawdę wcale nie jest kanionem. Przynajmniej nie do końca. 😉 Nie stworzyła go bowiem przepływająca przez niego rzeka, a ulewne deszcze, topniejący śnieg i lód. W parku nie znajdziemy więc kanionu sensu stricto, ale zbiór kilkunastu tak zwanych amfiteatrów.

 

Bryce Canyon – kraina hoodoos

 

Kanion Bryce słynie z charakterystycznych formacji skalnych zwanych hoodoos. Hoodoos to wysokie kolorowe iglice lub pokaźnych rozmiarów skalne grzyby, powstałe w wyniku wietrzenia i erozji. Największą rolę w procesie tworzenia tych niezwykłych form odgrywają lód i deszcz. Przez ponad połowę dni w roku, temperatury w kanionie wahają się między ujemnymi i dodatnimi. Tak duża różnica temperatur w ciągu doby sprawia, że woda po opadach deszczu lub topnieniu śniegu spływa do szczelin w skałach, gdzie później zamarza. Ponieważ woda zamarzając zwiększa swoją objętość, skały pękają pod ciśnieniem lodu. W cienkich ścianach skalnych z czasem tworzą się dziury i tak zwane okna. Okna powiększają się, aż w końcu górna część ściany odpada. Tak powstają kolumny, które dalej rzeźbi woda tworząc słynne hoodoos.

 

 

Skąd wzięła się nazwa parku?

 

Park swoją nazwę zawdzięcza mormońskiemu osadnikowi, który przybył na te tereny wraz z rodziną w 1875 roku. Ebenezer Bryce był stolarzem. Wspólnota kościoła, do którego należał, wysyłając go do doliny rzeki Paria uznała, że jego umiejętności będą bardzo pomocne w zasiedleniu tego terenu. Wkrótce miejscowi zaczęli nazywać kanion, nieopadal którego mieszkał Bryce, kanionem Bryce’a. Mimo, że po pięciu latach starań, by to miejsce uczynić nadającym się do zamieszkania na stałe, Bryce ostatecznie poddał się i przeniósł do sąsiedniej Arizony, do tej pory miejsce to znane jest powszechnie jako Bryce Canyon.

 

↓ ZWIEDZAMY BRYCE CANYON! ↓

 

Wjazd do parku kosztuje 35$ za samochód, 30$ za motocykl i 20$ za osobę (dla pieszych i rowerzystów). Dzieci i młodzież do 15 roku życia zwiedzają za darmo. Bilety są ważne przez 7 dni.

Posiadacze rocznego karnetu America the Beautiful za jego okazaniem wjadą do parku za darmo. Jeśli planujecie odwiedzić podczas swojego pobytu w Stanach więcej parków, zdecydowanie opłaca się zakupić tę kartę. Można w ten sposób naprawdę sporo zaoszczędzić. O Annual Pass pisałam dokładnie w kompleksowym poradniku o organizacji podróży do USA, w rozdziale o zwiedzaniu parków narodowych. 🙂

 

Kiedy najlepiej odwiedzić Kanion Bryce?

 

Bryce Canyon otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok, również zimą. Myślę jednak, że najlepiej jest przyjechać do parku w miesiącach od maja do września, z uwagi na pewniejszą pogodę. Jeśli natomiast absolutnym priorytetem jest dla Was cisza i spokój oraz niższe ceny biletów lotniczych i zakwaterowania na miejscu, to okres od października do kwietnia będzie bardziej trafiony.

Ze względu na wysokie położenie parku, zimy w Bryce są mroźne i śnieżne. Najniższe temperatury i największe opady śniegu odnotowywane są w styczniu. Niektóre parkowe drogi są w sezonie zimowym nieczynne (jak droga do Paria View czy Fairyland Point), tak jak czasowo mogą być zamykane szlaki, a nawet główna droga w parku. Śnieg w Bryce czasami może utrzymywać się nawet do czerwca! Gdy odwiedziłam park w maju, kilka dni wcześniej spadło tam dosyć dużo śniegu. Pomimo stosunkowo ciepłych i słonecznych dni, można było jeszcze ten zalegający śnieg gdzieniegdzie dojrzeć.

 

Najwięcej turystów odwiedza park w lipcu i sierpniu. Latem w parku jest najcieplej, za to można trafić na (przeważnie krótkie) burze z piorunami i ulewne deszcze.

Bryce Canyon jest jednym z tych parków narodowych, które otwarte są zawsze. 365 dni w roku, 24h na dobę! Jedynie Visitor Center i budki przy wjeździe do parku są zamknięte w Święto Dziękczynienia i 25. grudnia.

Kiedy nie polecam odwiedzać Bryce?

Amerykanie uwielbiają spędzać święta narodowe i długie weekendy z nimi związane w parkach. I to wtedy właśnie zwiedzanie jest najbardziej uciążliwe. Jeśli macie taką możliwość, zaplanujcie wizytę w parku tak, by nie wypadła w jednym z takich dni. W przeciwnym razie musicie liczyć się z potencjalnymi utrudnieniami i tłumem ludzi przy punktach widokowych i na szlakach.

Sama miałam okazję przekonać się na własnej skórze, jak wygląda zwiedzanie popularnych atrakcji podczas „amerykańskiej majówki”. Do Bryce uciekłyśmy przed gigantycznymi tłumami z sąsiedniego Zion i na szczęście wyszło nam to na dobre. Kierowca jednego z autobusów powiedział nam jednak, że rok wcześniej w Memorial Day Weekend w parku było tylu turystów, że w pewnym momencie został on czasowo zamknięty i kolejne auta były zawracane, a przybywający do parku turyści odsyłani z kwitkiem.

 

Jak poruszać się po Bryce Canyon?

 

Samochodem

Park można zwiedzać swoim autem. Jeśli jednak Bryce zwiedzać będziecie latem, musicie liczyć się z tym, że parkingi przy popularnych punktach widokowych mogą być pełne. Wjazd na parking jest wtedy czasowo zamknięty. My „odbiłyśmy” się tak od dwóch czy trzech punktów widokowych zwiedzając Bryce samochodem we wrześniu.

Parkowym autobusem

W Bryce funkcjonuje bezpłatny system shuttle (od kwietnia do października). Korzystanie z niego jest rekomendowane przez władze parku, ale nie jest obowiązkowe. Autobusy odjeżdżają z przystanków średnio co 15 minut. Jak wcześniej wspominałam, moja druga wizyta w Bryce Canyon wypadła w jeden z najbardziej popularnych długich weekendów. Nawet nie udało nam się wtedy wjechać do parku- zostałyśmy zawrócone na parking przy Shuttle Station. Tam zostawiłyśmy auto i do parku wjechałyśmy już autobusem.

 

Ile czasu najlepiej poświęcić na zwiedzanie parku?

 

Bryce Canyon nie jest bardzo dużym parkiem, a zwiedza się go niezwykle łatwo. Jego położenie, wielkość i udogodnienia dla zwiedzających sprawiają, że jest to zarówno przepis na udany weekend, jak również idealny przystanek na trasie.

By nacieszyć się widokami i zobaczyć wszystkie najważniejsze punkty w parku wystarczy tak na dobrą sprawę kilka godzin. Jeśli jednak wolicie trochę przy okazji odpocząć i nigdzie się Wam nie spieszy, planujecie przejście kilku dłuższych i bardziej wymagających szlaków, albo chcecie skorzystać z innych atrakcji, jakie oferuje park, w kanionie możecie spędzić nawet i dwa dni. 😉

Sama park odwiedziłam dwukrotnie. Kiedy dotarłam tam po raz pierwszy, wizyta w nim była jedynie bardzo przyjemną przerwą w podróży- na długiej trasie z Moab do Las Vegas. Zdążyłyśmy napatrzeć się na kolorowe hoodoos z najważniejszych punktów widokowych. Trochę czasu spędziłyśmy też w Visitor Center (uważajcie- grozi opuszczeniem parku z wieeelką torbą pamiątek). Nasz pobyt w Bryce nie trwał wtedy zbyt długo, ale mimo wszystko zdecydowanie warto było zobaczyć to niesamowite miejsce! 🙂

Do Bryce zdecydowałam się wrócić podczas mojej kolejnej wycieczki po zachodzie Stanów. Tym razem już nigdzie mi się nie spieszyło. Na zwiedzanie miałam calutki dzień i park ze spokojem mogłam zwiedzać również i pieszo. 🙂

Trasy obu tych wycieczek znajdziecie opisane dzień po dniu na blogu:

Zachód USA wrzesień 2018

Zachód USA maj 2019

 

Jak zwiedzać Bryce Canyon i co warto zobaczyć w parku?

 

PUNKTY WIDOKOWE:

 

1. Bryce Amphitheater

Kanion Bryce jest jednym z tych parków narodowych, które warto odwiedzić nawet kiedy ma się na to bardzo niewiele czasu. Najważniejsze z perspektywy turysty miejsca znajdują się blisko bramy wjazdowej do parku. Wzdłuż krawędzi kanionu zlokalizowane są punkty widokowe: Sunrise Point, Sunset Point, Inspiration Point i Bryce Point. Do wszystkich czterech dojedziecie zarówno autem, jak i shuttle busem. Poruszając się samochodem dojedziecie również do pobliskiego Paria View.

Kolejnym miejscem, które możecie dodać do swojego programu zwiedzania jest Fairyland Point. Do tego punktu dotrzecie zjeżdżając z głównej drogi zaraz za wjazdem na teren parku, jeszcze przed kasami biletowymi.

Obszar od Fairyland Point do Bryce Point nazywany jest amfiteatrem Bryce i jest to główna część parku.

 

 

2. Rainbow Point

Mając więcej czasu na zwiedzanie, możecie też przejechać główną drogą (63) do samego jej końca. Najdalej położonymi punktami są Rainbow Point i Yovimpa Point. Z Visitor Center dojedziecie tam w około 30 minut. Wracając mijać będziecie między innymi Ponderosa Canyon i Agua Canyon, ale przede wszystkim Natural Bridge– uroczy łuk skalny będący jednym z symboli parku.

Do Rainbow Point dostaniecie się swoim autem, ale możecie również zarezerwować (darmową) wycieczkę autobusową z przewodnikiem. Trwa ona około 3 godzin, a jej program zakłada przystanki przy najciekawszych punktach widokowych. Wycieczki odbywają się dwa razy dziennie, ale tylko kiedy funkcjonuje parkowy system shuttle, czyli od kwietnia do października. Takie zwiedzanie możecie zarezerwować z maksymalnie kilkudniowym wyprzedzeniem albo osobiście (np. na Shuttle Station), albo dzwoniąc pod numer 435-834-5290.

 

3. Mossy Cave

Jeśli nie goni Was czas, jest jeszcze inna sekcja parku, do której możecie zajrzeć. Znajduje się w niej niewielka jaskinia oraz całkiem urokliwy wodospad. Miejsce to jest idealne na krótki, łatwy spacer.

Mossy Cave Trail znajduje się w północnej części parku. By dotrzeć tam z Visitor Center należy wyjechać z parku i z drogi nr 63 skręcić w prawo w słynną 12. Parking znajduje się ok 6,5 km dalej.

 

 

SZLAKI w Kanionie Bryce:

Park narodowy Bryce Canyon to również idealne miejsce dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek. Jeśli możecie przeznaczyć na pobyt w parku trochę więcej czasu, koniecznie wybierzcie się na jeden ze szlaków! Wybór jest spory, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Są szlaki bardzo łatwe, jak i te trudne i wymagające dobrej kondycji. Długie, ale i takie, na które nie trzeba poświęcać kilku godzin.

 

Rim Trail

Szlak ten nie wymaga ani szczególnych umiejętności, ani wyśmienitej kondycji, ponieważ wiedzie wzdłuż krawędzi kanionu. Nie trzeba zatem pokonywać dużej różnicy wzniesień. Szlak łączy pierwszy z punktów widokowych, Fairyland Point, z Bryce Point i ma w sumie prawie 18 km długości w jedną stronę. Nie trzeba jednak pokonywać go w całości. Najbardziej popularnym jego fragmentem jest odcinek z Sunset Point do Sunrise Point (ok 1,5 km), który uznawany jest za najłatwiejszy hike w parku. Dzięki systemowi shuttle wędrówkę można zakończyć w dowolnym miejscu, bez konieczności wracania do punktu początkowego. My zdecydowałyśmy się przejść z Bryce Point do Sunrise Point (ok 4,5 km), gdzie zaczyna się inny, fantastyczny parkowy szlak. Osobiście bardzo Wam taki przyjemny spacer polecam. 🙂 Przy towarzyszących przez całą drogę tak pięknych widokach zupełnie nie odczuwa się tej odległości.

 

Queens Garden

Queens Garden Trail, który rozpoczyna się przy Sunrise Point, to prawdopodobnie najsłynniejszy szlak w parku. Łącznie ma on prawie 3 km długości (tam i z powrotem). Droga prowadzi w dół kanionu i umożliwia podziwianie bajecznych formacji z bliska. Jest to najłatwiejszy szlak prowadzący w głąb amfiteatru Bryce. Warto jest się przez chwilę trochę pomęczyć wchodząc z powrotem na górę! 🙂

 

Z Queens Garden wolałabym nie wracać na górę tą samą drogą, jednak podczas naszego pobytu w parku alternatywny szlak wciąż był zamknięty z powodu zniszczeń powstałych zimą. Zanim wyruszycie na szlaki koniecznie sprawdźcie, czy wszystkie są w całości otwarte i wtedy zdecydujcie jaką trasę obrać. 🙂

 

Navajo Loop Trail

Pętla Navajo ze słynną sekcją Wall Street zaczyna się i kończy przy Sunset Point. Szlak ma nieco ponad 2 km, ale uważany jest za bardziej wymagający niż Queens Garden.

 

Queen’s Garden & Navajo Loop

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie szlaków i zejście Queens Garden Trail, a następnie przejście dołem do Navajo Loop Trail i powrót na górę dalszą częścią pętli. Taka kombinacja to ponad 3,5 km (lub 4,5 km jeśli zdecydujecie się też dojść górą z powrotem do Sunrise Point).

 

Listę i opis wszystkich parkowych szlaków znajdziecie na stronie:
nps.gov/brca/planyourvisit/day-hikes

 

INNE PARKOWE ATRAKCJE:

 

Jazda konna

Dla miłośników jazdy konnej istnieje możliwość i takiego zwiedzania parku. Od kwietnia do października organizowane są przejażdżki konne na wyznaczonych do tego szlakach w amfiteatrze Bryce. Do wyboru jest trasa dwugodzinna (65$ od osoby) i trzygodzinna (90$ od osoby). Więcej informacji znajdziecie na stronie, przez którą dokonacie również rezerwacji:
canyonrides.com/bryce-canyon-horseback-riding/#brycecanyon

 

Wycieczki z przewodnikiem

W parku organizowane są przeróżne bezpłatne wycieczki, tzw. ranger programs. Ich pełną listę i opis znajdziecie tu:
nps.gov/brca/planyourvisit/ranger-programs.htm

 

Nocne niebo

Coś, czego sama niewątpliwie bardzo żałuję, to to, że nie udało mi się zobaczyć nocnego nieba w parku. Niezwykle czyste powietrze i położenie parku z dala od zanieczyszczenia światłem sprawia, że Bryce Canyon jest jednym z najlepszych miejsc do podziwiania drogi mlecznej! Jeśli będziecie mieli możliwość zatrzymać się na terenie parku lub w jego pobliżu na noc, koniecznie zapytajcie w Visitor Center o to, z jakich programów i atrakcji możecie skorzystać. 🙂

Dla samego nocnego nieba w Bryce z chęcią wrócę do parku kolejny raz, kiedy tylko nadarzy się taka okazja! To bez wątpienia prawdziwa Bryce’owa wisienka na torcie! 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *