what the travel !?

Carlsbad Caverns, niezwykłe jaskinie w Nowym Meksyku

 

Jeśli wybieracie się do Nowego Meksyku, Carlsbad Caverns to po prostu obowiązkowy punkt programu zwiedzania. Położone niedaleko granicy z Teksasem, te niesamowite jaskinie zaskakują nie tylko swoim rozmiarem, ale i różnorodnością. Przez wielu uważane są też za jedne z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących na świecie!

Dla tych z Was, którzy planują zwiedzanie parku, albo po prostu są ciekawi jak wyglądają owe jaskinie, przygotowałam mały przewodnik. We wpisie znajdziecie wszystkie istotne informacje praktyczne oraz pomysły na spędzenie czasu w tym pięknym miejscu. Zapraszam do lektury!

 

Wild Wild West

 

To zabawne ile osób jeszcze przed moją kolejną podróżą do Stanów pytało mnie, po co ja w ogóle wybieram się do Nowego Meksyku. Przecież tam NIC nie ma! Za wyjątkiem nielegalnych imigrantów i handlarzy narkotyków rzecz jasna. Nawet znajomi Amerykanie nie kryli zdziwienia. Będąc już z powrotem w Polsce w jednym z poznańskich pubów wpadłam na chłopaka z Teksasu. Kiedy mu powiedziałam, że właśnie wróciłam z Nowego Meksyku nie uwierzył. Na dowód, że mówię prawdę musiałam pokazać mu zdjęcia w telefonie! Stwierdził, że nawet Amerykanie się tam raczej nie zapuszczają.

Muszę przyznać, że to jak reagowali na nasz widok miejscowi dostarczało nam sporo rozrywki. Nie zliczę ile razy byłyśmy pytane o to, czy zabłądziłyśmy, czy źle zjechałyśmy z autostrady, jak udało nam się do Nowego Meksyku dotrzeć z Europy, no i przede wszystkim dlaczego. I to wszystko w przeciągu zaledwie kilku dni. Ci biedni ludzie byli naprawdę zdezorientowani!

Wyjątkowo nawet mojej Mamie, jak sama później przyznała, w związku z moją wizytą w tym stanie towarzyszył pewien niepokój. Oczywiście zupełnie niepotrzebnie!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Nowy Meksyk, tak jak i te bardziej popularne amerykańskie stany, ma naprawdę wiele do zaoferowania! Powszechnie powielane stereotypy nie mają praktycznie żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dlatego jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy uwzględnić Nowy Meksyk w programie Waszego zwiedzania, podpowiadam- warto! A powodów, dla których warto jest odwiedzić ten stan nie brakuje. Znajdziecie w nim niezwykłą gipsową pustynię, piękne lasy, zachwycający kanion szczelinowy, niesamowite formacje skalne, stanowiska archeologiczne, miasteczko słynące z rzekomego lądowania UFO i w końcu zjawiskowe jaskinie w parku narodowym Carlsbad Caverns.

 

Carlsbad Caverns, czyli raj dla badaczy

 

Park narodowy Carlsbad Caverns został utworzony w 1930 roku. Zajmuje on obszar o powierzchni 18926 hektarów. Na jego terenie znajduje się ponad 119 podziemnych jaskiń! Jednak jak można się domyślać, jedynie część z nich udostępniona jest zwiedzającym.

Jedną z najsłynniejszych jaskiń w parku jest odkryta dopiero w 1986 roku Lechuguilla Cave. Dotychczasowa eksploracja jaskini pozwoliła na sporządzenie map ok 225 km korytarzy i dotarcie na głębokość ponad 480 metrów! Jest to więc jedna z najdłuższych i najgłębszych poznanych przez człowieka jaskiń, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie.

Lechuguilla nigdy nie została udostępniona zwiedzającym. Tylko nielicznym dane jest poznać jej prawdziwy urok. Wejście do jaskini zarezerwowane jest dla  grup badawczych, przybywających z całego świata by dalej zgłębiać jej piękno i sporządzać dokumentację. Z jednej strony oczywiście szkoda, że nie możemy zobaczyć tego wszystkiego na własne oczy, ale z drugiej myślę, że to dobrze, że są jeszcze takie miejsca na ziemi. Naturalne, piękne i tajemnicze.

Jednak Carlsbad Caverns to prawdziwa gratka nie tylko dla naukowców, ale i turystów! Wybierając się tam wciąż będziecie więc mieli okazję sporo zobaczyć! Przejdziecie się podziemnymi korytarzami, odkryjecie przeróżne wapienne formacje i przekonacie się o imponujących rozmiarach parkowych jaskiń.

 

Zwiedzanie jaskiń

 

Do parku prowadzi tylko jedna droga wjazdowa- nowomeksykańska siódemka. By się na nią dostać należy odbić na północ z drogi nr 62 w White’s City.

Bilet uprawniający do zwiedzania parku kosztuje 15$ od osoby (dzieci do 15 roku życia włącznie zwiedzają za darmo) i zakupicie go w visitor center. Jeśli posiadacie ważny Annual Pass, zanim wyruszycie na zwiedzanie jaskiń będziecie musieli udać się do kasy. Po wylegitymowaniu się otrzymacie swoje darmowe bilety. Będą one ważne przez trzy dni.

Do jaskiń można wejść na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zjechanie windą do miejsca, w którym zapętlają się wszystkie trzy dostępne dla turystów trasy. Windą można też wjechać z powrotem do Visitor Center. Drugą opcją jest zejście do jaskiń przez Natural Entrance.

 

Natural Entrance Trail

Wybierając tę opcję, do jaskiń wejdziecie pieszo. Szlak ten ma 2km długości i określany jest jako trudny. Nie wymaga on żadnych szczególnych umiejętności, ale jest dosyć stromy (trzeba pokonać 230m różnicy poziomów), a przy tym w wielu miejscach słabo oświetlony. Jeśli nie macie wygodnych butów, a Wasze kolana dają o sobie w takich sytuacjach znać, pomyślałabym raczej o windzie. A jeśli macie słabą kondycję lub poważne problemy ze zdrowiem, to wychodzenie z jaskiń tą drogą od razu bym odpuściła.

Czy warto jest wybrać ten szlak? I tak i nie. Na jego korzyść przemawia na pewno samo wejście, od którego trasa wzięła swoją nazwę. Przyznaję, że robi ono wrażenie. Jednak gdy już znajdziemy się w środku, szlak staje się mniej atrakcyjny. Z perspektywy osoby, która odwiedziła już wiele jaskiń, dla mnie to po prostu… strata czasu. Mogę jednak być w tej kwestii nieobiektywna.  Dlatego jeśli czujecie się na siłach, dysponujecie czasem, a jaskinie to dla Was zupełna nowość, ruszajcie śmiało!

 

Big Room Trail

Główna trasa widokowa ma również 2 km długości, ale jest zdecydowanie bardziej spacerowa niż wyżej opisany szlak. Jest też dobrze oświetlona. Wybierając tę trasę obejdziecie dookoła Big Room, największą pojedynczą jaskinię wapienną w Ameryce Północnej! Zobaczycie tu wszystkie najbardziej charakterystyczne formacje. Trzeba przyznać, że to miejsce robi wrażenie!

park narodowy Carlsbad Caverns

park narodowy Carlsbad Caverns

 

Obie te trasy można wzbogacić o komentarz audio. Dzięki temu podczas zwiedzania będziecie mogli posłuchać o mijanych formacjach oraz dowiedzieć się bardzo dużo o samych jaskiniach (jak powstały, kiedy zostały odkryte, jakie zwierzęta je zamieszkują, itd). Audio guide’y wypożyczycie w księgarni w visitor center. Koszt to 5$ za dzień. Dostępna jest również specjalna wersja dla dzieci (tylko w języku angielskim).

 

King’s Palace Tour

Dwie pierwsze trasy przejdziecie sami, w swoim tempie i w ramach zakupionego wcześniej biletu. Jeśli jednak na zwiedzanie macie więcej czasu, a chętnie zobaczycie też inne jaskinie, możecie wykupić wycieczkę z rangerem. Zakłada ona przejście trzeciej trasy, która startuje przy windach. Ma ona 1,6 km długości i przebiega przez cztery jaskinie (Green Lake Room, King’s Palace, Queen’s Chamber i Papoose Room). Wycieczkę z przewodnikiem warto jest zarezerwować z wyprzedzeniem. Można to zrobić dzwoniąc pod numer (+1) 877-444-6777 lub online, na stronie recreation.gov Znajdziecie tam również wszystkie najważniejsze informacje na temat tego programu. Bilety należy odebrać w visitor center, przynajmniej na pół godziny przed planowanym rozpoczęciem zwiedzania.

Jeśli jesteście spragnieni przygód, możecie wybrać też jedną z 5 innych wycieczek z rangerem, które z pewnością dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń! Więcej przeczytacie na stronie: nps.gov/cave/planyourvisit

 

Ważne informacje:

-W jaskiniach wolno robić zdjęcia (również z fleszem) bez żadnych ograniczeń.

-Wewnątrz jaskiń panuje stała temperatura nie przekraczająca 15 stopni Celsjusza.

-Do jaskiń nie wjedziecie wózkiem dziecięcym.

-Na zwiedzanie jaskiń powinniście wybrać się w odpowiednim obuwiu, czyli takim, które ma zabudowane palce i podeszwę o w miarę dobrej przyczepności. Klapki czy sandały naprawdę nie są trafionym pomysłem. W jaskiniach panuje duża wilgotność, w wyniku czego podłoga jest często mokra i łatwo można się na niej poślizgnąć. Tym bardziej, że w środku są też schody oraz strome podejścia. O upadek zatem nie trudno. Parkowi rangerzy zazwyczaj nie kontrolują ubioru turystów wchodzących do jaskiń, jednak jeśli wybieracie się na zwiedzanie z przewodnikiem, może Was spotkać niemiła niespodzianka.

-Sprowadzony najprawdopodobniej z Europy zespół białego nosa (ZNB), to choroba grzybicza, która zabija nietoperze w Ameryce Północnej. Niestety jednym z możliwych sposobów zainfekowania nietoperzy jest najprawdopodobniej przeniesienie przez ludzi na podeszwach butów, ubraniach, a nawet sprzęcie grzyba z innego, zainfekowanego środowiska. Dlatego do jaskiń nie można wnosić niczego, co znajdowało się wcześniej w innych jaskiniach. Najlepiej będzie, jeśli wybierzecie inne buty, a telefon komórkowy czy aparat możecie przetrzeć chusteczką nasączoną środkiem dezynfekującym. Miejcie na uwadze dobro ginących nietoperzy!
*Choroba ta nie dotyka ludzi i nie ma wpływu na nasze zdrowie.

 

 

Inne parkowe atrakcje:

 

Bat flight

Jeśli nocować będziecie w pobliżu parku, macie niepowtarzalną okazję obejrzeć niesamowity spektakl przyrodniczy. Codziennie o zachodzie słońca tysiące nietoperzy wylatuje z jaskini w poszukiwaniu pożywienia. To fascynujące wydarzenie podziwiać można z amfiteatru wybudowanego przy Natural Entrance.

Ponieważ nietoperze zimują w Meksyku, w parku zobaczyć je można od wczesnej wiosny (zwykle od połowy kwietnia) do października. W Memorial Day Weekend rozpoczyna się program, w ramach którego każdego wieczora przed wylotem nietoperzy można również posłuchać specjalnego wykładu o tych zwierzętach. Program jest darmowy i nie wymaga rezerwacji. Panuje jednak zasada kto pierwszy ten lepszy, dlatego warto jest przybyć na miejsce odpowiednio wcześniej.

W trosce o dobro nietoperzy podczas spektaklu nie wolno robić zdjęć ani filmować. Wszelkie urządzenia elektroniczne (telefony komórkowe, tablety, laptopy, aparaty fotograficzne, kamery, iPody, iPady i odtwarzacze mp3) są niedozwolone.

 

Walnut Canyon Desert Drive

W parku znajduje się również trasa widokowa. Jest to żwirowa droga jednokierunkowa. Cała pętla ma nieco ponad 15km, jej przejechanie może jednak zająć ok godziny. Można na nią wjechać samochodem osobowym, ale stanowczo odradza się jazdę autem o niskim prześwicie.

 

 

Gdzie się zatrzymać?

 

Na terenie parku nie ma niestety żadnej infrastruktury noclegowej (ani domków, ani pól kempingowych). Najbliższe miasto oferujące zakwaterowanie to oddalone od wjazdu do parku o 32km Carlsbad. Jest tam bardzo dobra baza noclegowa, jednak pokoje stosunkowo szybko się wyprzedają, a ich cena, zwłaszcza w sezonie, potrafi zwalić z nóg. Dobrze jest więc odpowiednio wcześniej dokonać rezerwacji.

Wolicie organizować sobie wyjazd na bieżąco, a nie z wyprzedzeniem i śpicie pod namiotem? A może podróżujecie kamperem? W White’s City (zaraz przy wjeździe do parku) znajduje się pole kempingowe i park RV. https://whitescitynm.com

W Whites City zrobicie też zakupy spożywcze i kupicie całkiem fajne pamiątki.

 

 

A Wy, lubicie jaskinie? Chcielibyście zobaczyć Carlsbad Caverns? A może już tam byliście? Konieczcie dajcie znać! 🙂

Carlsbad Caverns zwiedzałam podczas swojej drugiej wycieczki objazdowej po zachodnich stanach USA. Jeśli jesteście ciekawi jakie jeszcze miejsca odwiedziłam podczas tego wyjazdu, zajrzyjcie koniecznie do wpisu z opisem tej trasy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *