what the travel !?

Chorwackie inspiracje, czyli co zobaczyć w Chorwacji?

 

Chorwacja od wielu lat jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych wśród Polskich turystów. Wielu ten kraj kojarzy się jednak przede wszystkim z beztroskimi wczasami nad morzem i żeglowaniem po Adriatyku. Czy zatem w Chorwacji jest co zwiedzać? I jeśli tak, to co zobaczyć w Chorwacji? Dokąd warto pojechać i jakie miejsca wybrać?

Dla mnie Chorwacja to przede wszystkim fascynująca historia i imponujące zabytki, przepiękne widoki oraz niesamowita przyroda. To idealna destynacja na wycieczkę objazdową! Dlatego też z ogromną przyjemnością przedstawiam Wam moje ulubione miejsca w Chorwacji. Mam nadzieję, że wpis ten zainspiruje Was do zwiedzania tego bałkańskiego kraju i pomoże ułożyć fajną trasę. 🙂

 

Co zobaczyć w Chorwacji? – Chorwacja z północy na południe

 

ZAGRZEB

 

Uczciwie muszę przyznać, że Zagrzeb nie należy ani do najpiękniejszych, ani też najciekawszych miast na Bałkanach. Stolicy z pewnością nie pomaga też jej lokalizacja. Zagrzeb leży bowiem w północnej części Chorwacji, oddalony od wybrzeża Adriatyku o mniej więcej 150 km, przez co turyści zainteresowani głównie chorwackim wybrzeżem zwykle omijają ten punkt. Jeśli jednak macie taką możliwość i trochę dodatkowego czasu, warto jest dać temu miejscu szansę. 😉

Jeżeli interesuje Was historia i chcielibyście dowiedzieć się czegoś na temat miasta i jego zabytków, możecie udać się na jedną z darmowych wycieczek pieszych z przewodnikiem. Takie programy oferują Free Spirit ToursStrawberry Tours.

Zwiedzając Zagrzeb na własną rękę warto zobaczyć przede wszystkim Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz charakterystyczny Kościół Świętego Marka.

 

katedra w Zagrzebiu
katedra w Zagrzebiu
kościół św. Marka w Zagrzebiu
kościół św. Marka

Oba kościoły dobrze widać z tarasu widokowego na wieży Lotrščak. Jeśli lubicie podziwiać miejskie panoramy, w sąsiedztwie znajduje się Zagreb 360° (Zagreb Eye), platforma widokowa na 16 piętrze wieżowca, najczęściej odwiedzana atrakcja w stolicy Chorwacji. Natomiast najczęściej polecanym muzeum w Zagrzebiu jest, co ciekawe, Muzeum Zerwanych Związków, które z samą Chorwacją ma jednak niewiele wspólnego. 😉 Na uwagę zasługuje również budynek Teatru Narodowego. Przerwę w zwiedzaniu lub odpoczynek po intensywnym dniu możecie zaplanować na słynnej ulicy Ivana Tkalčića, pełnej restauracji i barów.

Co ważne, Zagrzeb nie jest bardzo dużym miastem, a wszystkie wymienione wyżej atrakcje położone są blisko siebie. Dystans między nimi można zatem pokonać pieszo.

 

ISTRIA

 

Półwysep Istria zlokalizowany na północnym zachodzie Chorwacji to rejon o niezwykle bogatej historii, pełen antycznych zabytków, klimatycznych nadmorskich miasteczek i przepięknych widoków. Gdybym miała wskazać jeden rejon Chorwacji, który polecam najbardziej, bez wątpienia byłaby to właśnie Istria! Miejsca, które szczególnie polecam Wam tam odwiedzić to jaskinie Baredine i miejscowości Pula oraz Rovinj.

 

BAREDINE

 

Baredine to jaskinia krasowa położona w północnej części półwyspu Istria. Jaskinia składa się z pięciu komnat i jest głęboka na 132 metry, z czego 60 metrów zostało udostępnione zwiedzającym. W jaskini podziwiać można oczywiście niesamowite stalagmity i stalaktyty, ale swego rodzaju atrakcję stanowi również endemiczny gatunek płaza- odmieniec jaskiniowy.

co zobaczyć w Chorwacji?

odmieniec jaskiniowy
Odmieniec jaskiniowy

Wizyta w Baredine to wspaniałe urozmaicenie dla wybrzeża Adriatyku i jego urokliwych miasteczek, jak i również wytchnienie od letnich upałów- w jaskini panuje stała temperatura 14 stopni.

 

ROVINJ

 

Rovinj to niewielkie, niezwykle urokliwe miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Istrii. Stare miasto wybudowano na wyspie, a połączone je ze stałym lądem dopiero w drugiej połowie osiemnastego wieku! Stare kościoły, wąskie uliczki i kolorowe kamienice z drewnianymi okiennicami zbudowane bezpośrednio nad wodą czynią to miejsce bardzo romantycznym. Warto jest wybrać się tutaj na długi spacer. Według mnie Rovinj to jedna z najładniejszych chorwackich miejscowości.

 

Rovinj

co zobaczyć w Chorwacji?

kościół św. Eufemii

 

PULA

 

Pula to starożytne miasto położone na siedmiu wzgórzach. Leży ono na południu przepięknego półwyspu Istria, nad Morzem Adriatyckim. Miasto to słynie głównie z zabytkowego amfiteatru rzymskiego (Arena w Puli). Jest to jedna z największych tego typu budowli na świecie. W przeszłości mogła ona pomieścić około 20 tysięcy widzów! Niegdyś w arenie odbywały się walki gladiatorów, dziś organizowane są tam koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Ze względu na swoje położenie i główną atrakcję miasta, Pula nazywana jest często chorwackim Rzymem. 

 

co zobaczyć w Chorwacji?

Co zobaczyć w Chorwacji?

Arena w Puli

Pula

 

Opuściwszy już malowniczy półwysep istryjski, w drodze do kolejnego, najpiękniejszego moim zdaniem miejsca w całej Chorwacji, warto zatrzymać się przy twierdzy Nehaj górującej nad portowym miasteczkiem SENJ.

 

 

PARK NARODOWY JEZIOR PLITWICKICH

 

Jeziora Plitwickie to najstarszy park narodowy w Chorwacji. W 1979 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwsze miejsce, które zawsze przychodzi mi do głowy gdy pada pytanie o to co warto zobaczyć w Chorwacji to właśnie Jeziora Plitwickie. To bezapelacyjnie mój numer 1 pośród wszystkich miejsc jakie odwiedziłam do tej pory w Chorwacji, oraz jedno z moich ulubionych miejsc na Bałkanach. W parku zakochałam się od pierwszego wejrzenia, a za każdym razem kiedy przeglądam zrobione w nim zdjęcia, zakochuję się w nim na nowo!

Dlaczego to miejsce zrobiło na mnie tak duże wrażenie? Dzięki niezwykle malowniczym ścieżkom wiodącym pośród licznych wodospadów, krystalicznie czystej wodzie, turkusowym jeziorom, bujnej roślinności i widokom zapierającym dech! Niesamowite kolory i mnogość urokliwych zakątków sprawia, że park powinien zachwycić każdego miłośnika przyrody i pięknych krajobrazów.

 

jeziora plitwickie

co zobaczyć w Chorwacji?

co zobaczyć w Chorwacji?

co zobaczyć w Chorwacji?

 

Zwiedzanie północnej Chorwacji można z powodzeniem połączyć również ze zwiedzaniem przepięknej, klimatycznej SŁOWENII. Bardzo taką wycieczkę polecam.

 

DALMACJA

 

Historyczny region Dalmacji ciągnie się wzdłuż wybrzeża Adriatyku, od chorwackiej wyspy Pag na północy, aż do czarnogórskiej Boki Kotorskiej na południu. To właśnie Dalmacja jest najbardziej popularną i najczęściej odwiedzaną częścią Chorwacji. Miejsca, które według mnie zasługują na szczególną uwagę w tej części kraju to Park Narodowy Krka, Trogir, Split i oczywiście rozsławiony Dubrownik.

 

PARK NARODOWY KRKA

 

Wodospady na rzece Krka zobaczyłam już po wizycie w bajkowym parku Jezior Plitwickich. Fakt ten niewątpliwie wpłynął na moją ocenę tego miejsca. Nie zachwyciło mnie ono tak jak Plitwice. Niemniej jednak trzeba obiektywnie przyznać, że zdecydowanie jest to miejsce warte uwagi. 😉

Najsłynniejszym punktem w parku jest bez wątpienia wodospad Skradinski Buk, przy którym znajduje się kąpielisko. Możliwość kąpieli przy wodospadach przyciąga do parku rzeszę turystów. Osoby chętne do popluskania się przy wodospadach muszą się jednak pospieszyć z wizytą w parku- od 2021 roku i tutaj będzie obowiązywał zakaz kąpieli.

 

co zobaczyć w Chorwacji?

 

TROGIR

 

Trogir jest miastem portowym w regionie Dalmacji, którego największą atrakcją jest starówka, w 1997 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z wielu zabytków godnych uwagi jest Katedra św. Wawrzyńca ze stojącą obok dzwonnicą, na której szczyt można wejść po stromych schodach. Ja oczywiście nie byłabym sobą, gdybym się tam nie wdrapała. Zobaczcie tylko jakie widoki na okolice można podziwiać z góry!

 

co zobaczyć w Chorwacji?

 

SPLIT

 

Split to nadmorskie miasto położone w środkowej Dalmacji, drugie największe pod względem liczby mieszkańców (po Zagrzebiu) miasto w Chorwacji. Największą atrakcją Splitu jest starożytny pałac cesarza Dioklecjana, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jego niesamowite podziemia. Miejsce to jest niezwykle ciekawe i naprawdę robi wrażenie.

 

co zobaczyć w Chorwacji?

 

BOŚNIACKIE NEUM

 

Na mocy pokoju karłowickiego z 1699 roku, Chorwaci oddali okupującym wtedy Bośnię i Hercegowinę Turkom wąski pas wybrzeża. Miał on rozdzielać Republikę Dubrownicką od Republiki Weneckiej. W efekcie, obecnie dzieli on Chorwację na dwie części! Chorwaci wielokrotnie próbowali odzyskać ten niewielki skrawek wybrzeża, jednak bezskutecznie. Co za tym idzie, by dotrzeć do Dubrownika, jednego z najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych miast w Chorwacji, trzeba wyjechać z kraju i wjechać do niego ponownie. Pokonanie tego krótkiego odcinka wiąże się z koniecznością dwukrotnego przekroczenia granicy. By przejechać przez Neum nie jest jednak potrzebny paszport, granice przekroczymy za okazaniem dowodu osobistego. Obowiązkowa jest natomiast tzw. Zielona Karta wymagana na terenie całej Bośni i Hercegowiny.

Neum jest jedynym miastem z dostępem do Adriatyku i jedynym nadmorskim kurortem Bośni i Hercegowiny.

 

Neum

 

DUBROWNIK

 

Dubrownik to bez wątpienia najsłynniejsze i najczęściej odwiedzane miasto w Chorwacji. I powiem Wam, że jest ono przepiękne! W 1979 roku tutejsza starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO- w pełni zasłużenie. W mieście znajdziemy mnóstwo imponujących zabytkowych budynków i tajemniczych zakątków. Warto jest trochę pobłądzić po jego pięknych ulicach.

Dubrownik to nie tylko klimatyczne miejsce z ciekawą historią, ale również słynna lokalizacja filmowa. W Dubrowniku kręcone były sceny do wielu filmów, jak chociażby do ósmej części sagi Gwiezdnych Wojen, ale przede wszystkim do kultowego już serialu „Gra o tron”.

 

 

Wiecie już co warto zobaczyć w Chorwacji, mam zatem nadzieję, że tak jak mnie i Was Chorwacja zachwyci! Wszystkim udającym się do Chorwacji życzę wspaniałych wakacji. 🙂

 

*Pomimo swojej stosunkowo niewielkiej powierzchni, Chorwacja skrywa naprawdę mnóstwo przepięknych, interesujących miejsc, romantycznych miasteczek z ciekawą historią i malowniczych wysp. W związku z tym, powyższa lista stanowi swego rodzaju subiektywny ranking największych atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Chorwacji. Takich miejsc jest jednak znacznie więcej! Dlatego jeśli odwiedziliście już Chorwację i również macie w niej swoje ulubione atrakcje, a zabrakło ich na mojej liście, koniecznie zostawcie komentarz z Waszym poleceniem! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *