what the travel !?

Darmowe atrakcje w Londynie dla każdego!

Powszechnie wiadomo, że Londyn do najtańszych miast niestety nie należy. Loty to jedno, ale zakwaterowanie, wyżywienie, transport publiczny- to wszystko przecież kosztuje, a  na pewno chcielibyście też jak najwięcej na miejscu zobaczyć. Pojawia się zatem pytanie, czy da się tanio zwiedzić Londyn? Otóż da się! Przedstawiam Wam mój pomysł na tanie zwiedzanie oraz najlepsze moim zdaniem, darmowe atrakcje w Londynie! Gwarantuję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. 😉

 

LONDYŃSKIE MUZEA

 

Jeśli szukaliście wcześniej informacji o darmowych atrakcjach w Londynie, najprawdopodobniej wiecie już, że większość tych najsłynniejszych londyńskich muzeów można zwiedzić zupełnie za darmo.

Pewnie niektórzy z Was pomyślą sobie „Muzea? Nuda!”. Szczerze mówiąc, sama nigdy specjalnie nie przepadałam za chodzeniem po muzeach. Zdecydowanie bardziej wolę piękne widoki i naturę. Są jednak na świecie takie muzea, które na każdym zrobią wrażenie i w których po prostu nie sposób jest się nudzić. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia londyńskie Muzeum Historii Naturalnej.

 

Natural History Museum

Muzeum Historii naturalnej to rzecz jasna raj dla dzieci. Ale dorosłym też się spodoba. 😉
Znajduje się w nim ponad 80 milionów różnych eksponatów, prezentujących ponad 4,5 miliarda lat historii Ziemi! Muzeum słynie niewątpliwie z wystawy dinozaurów, ale zobaczyć tam można również m.in. ssaki, ptaki, stworzenia tak dziwne, że aż trudno uwierzyć, że prawdziwe, oraz (moją ulubioną) wystawę kamieni szlachetnych i minerałów.

 

 

Kiedy najlepiej wybrać się do muzeum?

Ponieważ wejście do muzeum jest darmowe, a przy tym jest to jedno z najsłynniejszych muzeów w całej Wielkiej Brytanii, wystawy podziwiać będą jednocześnie tłumy ludzi, w tym rodziny z małymi dziećmi, rodzice pchający przed sobą wózki oraz amatorzy selfies. Warto jest więc wybrać się do muzeum w tygodniu i najlepiej zacząć zwiedzanie zaraz po jego otwarciu. W przeciwnym razie (zwłaszcza latem lub w dni ustawowo wolne od pracy) możecie dołączyć do gigantycznej kolejki ludzi czekających żeby wejść do środka.

Moja pierwsza wizyta w tym muzeum wypadła właśnie w sobotę, piękny lipcowy dzień. Dotarłyśmy tam o 11:00 i spodziewałyśmy się długaśnej kolejki, ale o dziwo ludzie po prostu wchodzili do środka. My też weszłyśmy z marszu. Zwiedzających było sporo, ale ze spokojem dało się nawet zrobić jakieś zdjęcia. Sytuacja jednak pogarszała się z kwadransa na kwadrans i po około 2 godzinach zdecydowałyśmy się ostatecznie zdezerterować. W niektórych salach zrobiło się bowiem nieznośnie ciepło i duszno, a na końcu już odnosiłam wrażenie, że zamiast podziwiać eksponaty walczę o przetrwanie. Absolutnie jednak tej wizyty nie żałuję i wychodząc z ogromnym niedosytem wiedziałam, że jeszcze tam wrócę! I tak, miesiąc później, byłam z powrotem w Londynie! Tym razem do muzeum wybrałam się w tygodniu, a zwiedzanie zaczęłam zaraz po jego otwarciu. Komfort zwiedzania był nieporównywalnie większy!

 

 

 • Adres:
  The Natural History Museum
  Cromwell Road
  London SW7 5BD
 • Godziny otwarcia:
  10:00-17:50
  Ostatnie wejście: 17:30
  Zamknięte 24-26 grudnia
 • Strona muzeum: www.nhm.ac.uk

 

V&A

W bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Historii Naturalnej znajduje się majestatyczne (i mniej zatłoczone) Muzeum Victorii i Alberta– wiodące na świecie muzeum sztuki i designu. Z pewnością zainteresuje ono wszystkich miłośników historii sztuki wszelakiej, ale nawet na takich ignorantach jak ja zrobi wrażenie! 😀 Jeśli macie więc ochotę się trochę ukulturalnić, to jest to świetny wybór.

 

W muzeum znajduje się ponad 2,3 miliona eksponatów prezentujących ponad 5000 lat ludzkiej kreatywności. Od antycznych rzymskich rzeźb przez azjatycką ceramikę, bogato zdobione japońskie szaty oraz perskie dywany, po zabytkowe meble w pełnych przepychu pomieszczeniach. I wiele wiele więcej. 😉

 

 • Adres:
  Victoria and Albert Museum
  Cromwell Road
  London SW7 2RL
 • Godziny otwarcia:
  codziennie 10:00-17:45
  w piątki: 10:00-22:00
  Zamknięte 24-26 grudnia
 • Strona muzeum: www.vam.ac.uk

 

Inne londyńskie muzea godne uwagi, do których wejdziecie za darmo:

-British Museum
-Tate Modern
-National Gallery
-Science Museum
-Museum of London
-National Maritime Museum

 

 

SKY GARDEN

 

Niesamowita panorama Londynu ze szczytowego piętra nowoczesnego budynku zupełnie za darmo? Proszę bardzo! Sky Garden, to najwyżej położony ogród publiczny w mieście. Oprócz restauracji i barów otoczonych bujną roślinnością, znajduje się tam również zewnętrzny taras widokowy.

 

O tym jak dostać się do Sky Garden napisałam dokładnie we wpisie  o najlepszych punktach widokowych w Londynie. Jeśli interesuje Was panorama miasta i szukacie najdogodniejszego dla siebie rozwiązania, zajrzyjcie koniecznie! 😉

 

FREE WALKING TOURS

 

Chodzenie rzecz jasna jest zawsze darmowe. Sugerowanie spaceru nie jest zatem niczym odkrywczym. Pójdę zatem o krok dalej. Co powiecie na piesze zwiedzanie Londynu z doświadczonym i wykwalifikowanym przewodnikiem? Podczas wycieczki po mieście będziecie mogli poznać jego bogatą historię oraz usłyszeć o rzeczach, o których najpewniej nie przeczytacie w Waszych papierowych przewodnikach.

Firma Wonders of London posiada bogatą ofertę programów zwiedzania. Wiele z nich jest darmowych. Do wyboru są klasyczne wycieczki po mieście takie jak Królewski Westminster czy City of London, ale też i te tematyczne, np. o historii piwa i ginu, z wizytą w londyńskich pubach! Jesteście fanami Harry’ego Pottera? A może kręcą Was historie o duchach? Z pewnością znajdziecie program dla siebie. 🙂

Jak to działa?
Należy wybrać wycieczkę w jednym z dostępnych terminów i dokonać rezerwacji. Jest to bardzo łatwe i zajmuje dosłownie chwilę. Nie jest wymagane podawanie danych karty kredytowej ani uiszczanie jakichkolwiek opłat. Wystarczy wpisać liczbę osób i dane personalne oraz numer telefonu jednej z nich.
Panuje zasada pay what you can. To znaczy, że jeśli spodoba się Wam wycieczka, którą wybraliście, będziecie mogli w ramach podziękowania wręczyć przewodnikowi napiwek.  Będzie to wynagrodzenie za jego pracę i Wasz miło spędzony czas. Napiwek ten jest jednak dobrowolny, a jego wysokość zależy tylko od Was.

Ofertę firmy Wonders of London i dostępne wycieczki znajdziecie na stronie:
www.wondersoflondon.com/free-walking-tours

 

 

PARKI I OGRODY

 

Londyńskie parki i ogrody to nieodzowna część miejskiego krajobrazu. Już po jednym spojrzeniu na mapę stolicy Wielkiej Brytanii dostrzec można wiele mniejszych i większych zielonych przestrzeni- tych w Londynie naprawdę nie brakuje! Jeśli więc zmęczy Was zgiełk tętniącego życiem miasta, z dużym prawdopodobieństwem (graniczącym z pewnością) całkiem niedaleko lub tuż obok odkryjecie jedną z zielonych oaz Londynu, w której odetchniecie z ulgą. 😉

 

Hyde Park

Hyde park to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych parków w Londynie i również ten najczęściej polecany. To, co napiszę będzie może nieco kontrowersyjne, jednak jeśli mam być z Wami zupełnie szczera, nie do końca rozumiem jego fenomen… Park jest fajny, ale to tyle. Na mnie niestety nie zrobił jakiegoś szczególnego wrażenia. Uważam po prostu, że są w mieście o wiele ładniejsze i ciekawsze miejsca na odpoczynek czy spacer. Moje dwa ulubione to St. James’s Park i Greenwich Park.

 

St. James’s Park

St. James’s Park znajduje się tuż obok Pałacu Buckingham. Z tego powodu jest on zwykle dość zatłoczony, ale i tak warto się tam wybrać. Park ma ciekawą historię, jest naprawdę ładny i bardzo zadbany, z pięknymi kolorowymi kwietnikami. Zamieszkuje go również wiele zwierząt, m.in. wiewiórki, kaczki, czarne łabędzie i… pelikany, które trafiły tam prawie 400 lat temu, jako prezent dla króla Karola II.

 

Greenwich Park

Z parku Greenwich rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na miasto. Jest to również idealne miejsce na piknik. A jakby tego było mało, to właśnie tutaj znajduje się Królewskie Obserwatorium oraz słynny południk zerowy. Odwiedzając ten park będziecie więc mieli okazję znaleźć się na dwóch półkulach ziemskich jednocześnie!
Greenwich to zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc w Londynie. 🙂

 

Victoria Tower Gardens

Ten niewielki obszar zielony znajduje się bezpośrednio za budynkiem Houses of Parliaments. Wybierając to miejsce na odpoczynek podczas zwiedzania City of Westminster będziecie mieli okazję podziwiać Victoria Tower- jedną ze słynnych wież Pałacu Westminsterskiego.

 

 

OBRADY PARLAMENTU

 

Typowo turystyczne atrakcje i miejsca to jedno, ale zawsze warto również odwiedzany kraj poznać nieco bliżej od strony jego mieszkańców. Brytyjska kultura i panujące na wyspach zwyczaje nierzadko stanowią atrakcję samą w sobie. Jedną z takich ciekawostek jest niewątpliwie sposób, w jaki obraduje brytyjski parlament. Każdy kto choć raz miał okazję fragment obrad obejrzeć, na pewno przyzna mi rację, że dla nas Polaków niektóre sytuacje czy zachowania mogą być niezrozumiałe lub wręcz śmieszne. Mnie osobiście cała rzecz niezwykle fascynuje!

Osoby zainteresowane brytyjską sceną polityczną i tym, jak zwykle przebiegają obrady, mogą je obejrzeć na żywo, będąc niemalże w centrum wydarzeń… i to zupełnie za darmo! Zarówno obywatele Wielkiej Brytanii, jak i goście z zagranicy mają prawo wstępu na publiczne galerie w Izbie Gmin i Izbie Lordów, z których mogą śledzić debaty nad bieżącymi sprawami oraz uchwalaniem nowych ustaw.

Do budynków parlamentu wejdziecie przez Cromwell Green Entrance. Nie będą Wam potrzebne bilety. Wystarczy, że zjawicie się na miejscu i ustawicie w kolejce. Pracownicy poinformują Was o przybliżonym czasie oczekiwania na wejście do każdej z izb. Galerie dla publiczności są otwarte od poniedziałku do czwartku oraz w niektóre piątki. Godziny obrad różnią się w zależności od dnia i izby. Parlamentarny kalendarz znajdziecie tutaj: https://calendar.parliament.uk/ a po więcej szczegółów odsyłam Was na strony:
parliament.uk/visiting/visiting-and-tours/watch-committees-and-debates/
parliament.uk/visiting/visiting-and-tours/watch-committees-and-debates/debates/

 

 

Czy da się zwiedzić Londyn za darmo?

Jak to mawiają Anglicy, there’s no such thing as a free lunch. 😉 Zupełnie za darmo Londynu oczywiście nie zwiedzimy, ale możemy nasze wydatki na zwiedzanie ograniczyć do minimum. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli wejście do pewnych miejsc jest darmowe, wciąż możemy dorzucić swoją cegiełkę na ich utrzymanie, renowację, czy rozwój, chociażby pozbywając się brzęczących w kieszeniach drobniaków. Na nasze wsparcie liczą zwłaszcza w muzeach. Nie zapominajmy również docenić pracy innych. Jeśli ktoś robi dla nas coś za darmo, przynajmniej pięknie mu za to podziękujmy! 🙂 

 

Na powyższej liście umieściłam tylko te darmowe atrakcje, z których sama korzystałam, lub chciałabym skorzystać. Są to też miejsca/ aktywności dostępne przez cały rok. Mam nadzieję, że przegląd ten jest na tyle urozmaicony, że udało się Wam znaleźć coś dla siebie! 🙂 A jeśli zastanawiacie się jakie inne atrakcje wybrać będąc w Londynie, lub jak zaplanować krótki pobyt w mieście, zajrzyjcie do wpisu z przeglądem najsłynniejszych londyńskich atrakcji i pomysłami na szybkie zwiedzanie Londynu.

Jeśli macie jakieś pytania lub szukacie inspiracji, serdecznie zapraszam Was do nowej grupy na Facebooku poświęconej zwiedzaniu Londynu i Anglii. 🙂 

 

 

 

6 thoughts on “Darmowe atrakcje w Londynie dla każdego!

  1. Dziękuję za miłe słowa! 🙂
   Pamiętam jaka byłam szczęśliwa i dumna z siebie kiedy udało mi się zdobyć bilety na SG. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że da się tam też wejść i bez biletów. 😀 Naprawdę polecam, warto się wybrać. 🙂

 1. Byłam w Londynie wiele razy, ale nie miałam pojęcia, że obrady Parlamentu można obejrzeć! Świetna sprawa i na pewno przy kolejnej okazji postaram się tam dostać. Dzięki!
  Dziękuję też, za linka do darmowego zwiedzania – też wpisuje na listę 🙂

 2. Pierwszy raz byłem w Londynie w tym roku i poznawanie miasta rozpocząłem od darmowych atrakcji. Okazało się, że jest ich tak dużo, że nawet brakło mi czasu, by je wszystkie zwiedzić. Chętnie bym wrócił do Londynu, jak najszybciej :0

  1. Ja miałam w planach ponowne zwiedzanie Londynu w sierpniu, z oczywistych względów wyjazd i nowe artykuły na bloga będą musiały jednak trochę poczekać.

   Zgadzam się, Londyn ma naprawdę wiele do zaoferowania! Można zwiedzać i zwiedzać, a przy okazji odkrywać nowe miejsca, dla których warto wrócić. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *