what the travel !?

Malta- największe atrakcje i zwiedzanie poza sezonem

 

Czy Malta poza sezonem to dobry pomysł na wakacje? Jak zwiedza się wyspy zimą? Co zobaczyć na Malcie w kilka dni? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym wpisie. 🙂

O tym jaka jest Malta i co należy wiedzieć przed podróżą pisałam już dokładnie w kompleksowym, PRAKTYCZNYM PRZEWODNIKU PO MALCIE. Znajdziecie tam również mnóstwo informacji praktycznych, takich jak gdzie się zatrzymać, co zjeść i czym płacić oraz wszystko na temat funkcjonowania autobusów miejskich. Koniecznie przeczytajcie przed wyjazdem! 🙂

Z tego wpisu natomiast dowiecie się co warto zobaczyć na Malcie w kilka dni i jak przygotować się do jej zwiedzania poza sezonem.

No właśnie, czy warto w ogóle lecieć na Maltę o innej porze roku niż latem? Moim zdaniem to świetny pomysł! 🙂 Pobyt na Malcie poza sezonem ma oczywiście swoje dobre, jak i gorsze strony. Jeśli jednak interesuje Was głównie zwiedzanie lub po prostu potrzebujecie kilku dni przerwy na oderwanie się od szarej rzeczywistości, będzie to strzał w dziesiątkę!

 

MALTA POZA SEZONEM- NAJWIĘKSZE ZALETY

 

  1. Ceny

Pewnie nie będziecie zaskoczeni, że ceny noclegów są najwyższe w ścisłym sezonie. Zimą zakwaterowanie w tych samych hotelach może być nawet o połowę tańsze. Przykładowo, noclegi w dobrej klasy hotelu w St. Julian’s (imprezowym centrum wyspy dobrze skomunikowanym z innymi miejscowościami) latem potrafią kosztować majątek. Natomiast ja będąc na Malcie na przełomie listopada i grudnia, za pokój dwuosobowy z łazienką w bardzo przyzwoitym hotelu płaciłam 23€ za noc, czyli około 50 zł od osoby.

Ale nie tylko noclegi poza sezonem są tańsze. Wiele usług na Malcie zakupimy według jednego z dwóch cenników- letniego i zimowego. I tak, poza sezonem mniej zapłacimy np. za zwiedzanie Popeye Village. Tańsze będzie też przemieszczanie się autobusami miejskimi. Latem trudno również o promocje lotnicze, których zimą zdecydowanie nie brakuje.

  1. Pogoda

Wybierając się na Maltę w miesiące inne niż letnie unikniecie też nieznośnych upałów, które naprawdę potrafią dać się we znaki! Na Malcie lata są gorące i suche, zimy za to bardzo łagodne. Kilkukrotnie już spotkałam się też z opinią, że maltański krajobraz jest bardzo monotonny. Wszystko jest wypalone słońcem i brakuje tam roślinności. Jeśli wolicie trochę różnorodności, zimą i na wiosnę roślinność odżywa i wyspy stają się bardziej zielone. Przepięknie kwitną też kwiaty. 🙂

Osobom, którym zależy również na plażowaniu i kąpielach morskich polecałabym jednak wybrać przełom maja i czerwca lub pierwszą połowę października. W tym czasie dni będą dłuższe, woda w morzu ciepła, a jednocześnie zakwaterowanie nieco tańsze. Będzie również mniej turystów niż w ścisłym sezonie.

  1. Komfort zwiedzania

Komfort zwiedzania poza sezonem jest na Malcie nieporównywalnie większy niż latem. Łatwiej korzysta się z komunikacji miejskiej i przyjemniej się zwiedza, kiedy wszędzie nie tłoczą się turyści.

 

MALTA POZA SEZONEM- Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

 

Zwiedzanie Malty poza sezonem ma mnóstwo zalet, ale oczywiście nie jest rozwiązaniem idealnym. 😉 Przede wszystkim, dni są odpowiednio krótsze i tym samym cennego czasu na zwiedzanie ubywa. Najkrótsze dni są w grudniu, kiedy słońce każdego dnia zachodzi przed godziną 17:00. Warto o tym pamiętać planując zwiedzanie i przemieszczanie się po wyspach.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest to, czy w pokoju, w którym będziemy nocować dostępna jest jakaś forma ogrzewania. Alternatywnie trzeba po prostu zabrać ze sobą ciepłą piżamę i poprosić o dodatkowy koc. Zimą noce potrafią być bardzo chłodne.

Polecam również zabrać ze sobą szalik i jakieś nakrycie głowy (na wypadek silnych porywów wiatru) oraz porządne buty i kurtkę przeciwdeszczową bądź parasol. Zimą na Malcie może bowiem padać.

Kiedy zwiedzałam Maltę na przełomie listopada i grudnia pogoda bardzo się nam udała. Było słonecznie i ciepło, chociaż chwilami dość wietrznie. Silny wiatr i duża wilgotność powietrza to zdecydowanie nie jest przyjemne połączenie. 😉 Przywieziona z Polski czapka bardzo przydała mi się na Gozo, bo mimo stosunkowo wysokiej temperatury i słońca, wiatr dał mi tam mocno popalić.

 

Co zobaczyć na Malcie w kilka dni? – Największe atrakcje Malty

 

MDINA

Ze wszystkich miejsc, które odwiedziłam będąc na Malcie najbardziej podobała mi się Mdina. 🙂 Położona w centralnej części wyspy była stolica Malty nazywana jest również Cichym Miastem. W tym malutkim miasteczku otoczonym średniowiecznymi murami nie brakuje wąskich klimatycznych uliczek i tajemniczych zakątków. Przechadzając się po nim można chwilami poczuć się, jakby przeniosło się w czasie. Zwiedzając Maltę poza sezonem rzeczywiście miałam okazję doświadczyć tej ciszy i w spokoju trochę po Mdinie pobłądzić. 🙂

 

Mdina

Mdina

Malta poza sezonem

 

Mdina położona jest na wzgórzu, z którego rozciąga się widok aż do morza. W oddali ujrzeć można między innymi Mostę- jedno z największych miast na Malcie. Mosta słynie z kościoła- rotundy, którego monumentalna kopuła robi niesamowite wrażenie.

 

 

RABAT

W przylegającym do Mdiny Rabacie znajdziemy typowe maltańskie kamienice z kolorowymi balkonami, wąskie uliczki i klimatyczne kawiarenki z pysznym tradycyjnym jedzeniem. Nie brakuje tu również wartych uwagi i ważnych z punktu widzenia chrześcijaństwa zabytków. W Rabacie znajdują się między innymi kościół św. Pawła i kościół św. Publiusza ze słynną grotą i katakumbami św. Pawła oraz krypta i katakumby św. Agaty.

 

Rabat

 

VALLETTA

Stolica Malty to bez wątpienia obowiązkowy punkt w programie zwiedzania tego kraju i jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na wyspach.

My zdecydowaliśmy się na zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Skorzystaliśmy z darmowego programu biura, które akurat tego dnia organizowało wycieczkę. Listę oferowanych programów i ich organizatorów znajdziecie na stronie Strawberry Tours.

 

Valletta

 

Jedną z największych atrakcji Valletty są Barrakka Gardens. Wyższe ogrody Barrakka to idealne miejsce na podziwianie przepięknych widoków, przede wszystkim na wynurzające się z morza Trzy Miasta znajdujące się po przeciwnej stronie zatoki. Poniżej ogrodów znajduje się Saluting Battery – odrestaurowana szesnastowieczna bateria artyleryjska. Niemal codziennie w południe oraz o godzinie 16:00 odbywa się  uroczysta ceremonia wystrzałów z armat.

 

Malta poza sezonem

Największe atrakcje Malty

Malta poza sezonem

 

Po zakończonym spacerze z grupą postanowiliśmy uzupełnić nasz pobyt w stolicy o wizytę w Bibliotece Narodowej oraz zwiedzanie Konkatedry św. Jana. Oba te miejsca warto jest poznać również od wewnątrz. 😉

Do Biblioteki można wejść po zarejestrowaniu się w recepcji i otrzymaniu specjalnej przepustki. W środku nie wolno robić zdjęć.

 

Maltańska Biblioteka Narodowa, Plac Republiki

Zwiedzanie Konkatedry św. Jana jest atrakcją biletowaną i płatną. Bilet normalny dla osoby dorosłej kosztuje 15 euro, jednak imponujące wnętrza katedry w pełni rekompensują zainwestowane pieniądze. 😉 W cenie biletu dostępny jest audio guide w ośmiu wersjach językowych do wyboru (bez języka polskiego). Uwaga! Zwiedzanie katedry nie jest możliwe w niedziele, a w pozostałe dni kasy biletowe zamykane są o godzinie 14:00.

 

Największe atrakcje Malty

 

Three Cities

Maltańskie Three cities to przylegające do siebie trzy ufortyfikowane miasta: Birgu (Citta Vittoriosa), Senglea (Citta Invicta) i Cospicua. To właśnie imponującą zabudowę tych miasteczek podziwiać można z Ogrodów Barrakka w stolicy Malty.

Historia najstarszego z miast, Birgu, sięga jeszcze czasów antycznych! Three Cities są niezwykle klimatyczne i warto trochę po nich pobłądzić. Szczególnie polecam rejs do Birgu z Valletty taksówką wodną. Widoki są przepiękne, a podróż jest atrakcją samą w sobie!

 

Malta poza sezonem

 

Jedyne czego żałuję, to to, że tak szybko zaszło nam słońce i w Birgu dopadły nas ostatecznie ciemności. Jeśli Wy również będziecie zwiedzać Maltę zimą, polecam Wam wstawać w miarę wcześnie i nie marnować dnia. 😉

 

GOZO

Będąc na Malcie bez wątpienia warto wybrać się na zwiedzanie sąsiedniej wyspy Gozo. Gozo jest znacznie spokojniejsze od Malty i można tu trochę odpocząć od tłoku, korków i ogólnego zamieszania. Wyspa ta ma też do zaoferowania wiele różnego rodzaju atrakcji: od kościołów, przez stanowiska archeologiczne, po majestatyczne klify i pocztówkowe krajobrazy. Na zwiedzanie Gozo dobrze jest mieć trochę czasu, najlepiej przynajmniej jeden pełen dzień.

Wybierając się na Gozo warto pamiętać, że jego najsłynniejsza atrakcja i wizytówka wyspy, Azure Window już… nie istnieje. Okno zawaliło się w 2017 roku. Na szczęście Gozo ma do zaoferowania znacznie więcej i mimo utraty tak pięknego miejsca jakim było Lazurowe Okno, wciąż zachwyca!

 

Malta poza sezonem

Malta poza sezonem

Gozo

Gozo

 

Co zobaczyć na Malcie? – inne atrakcje warte uwagi

 

Poniżej przedstawiam Wam jeszcze kilka innych propozycji popularnych atrakcji na Malcie. Nam tym razem nie udało się ich niestety uwzględnić w programie zwiedzania. Ze względu na szybko zachodzące słońce mieliśmy trochę za mało czasu, a do tego dość ograniczony budżet. Bardzo chętnie jednak wrócę na Maltę, by nadrobić te zaległości! 🙂

Marsaxlokk – kolorowa wioska rybacka znana z tradycyjnych maltańskich łodzi luzzu oraz coniedzielnego targu.

Klify Dinglipołożone w południowo-zachodniej części wyspy, najwyższe klify na Malcie.

Popeye Villagewioska stworzona niegdyś jako scenografia do filmu o przygodach Popeya. Jest to atrakcja skierowana głównie do dzieci, biletowana i płatna. Można jednak podziwiać ją również za darmo z pobliskiego punktu widokowego.

Cominotrzecia co do wielkości wyspa Malty, którą zamieszkuja aż… trzy osoby. To tutaj właśnie znajduje się słynna Błękitna Laguna.

 

Malta poza sezonem i jej największe atrakcje – podsumowanie

 

Malta to naprawdę świetny kierunek na krótkie zimowe wakacje i kilkudniowe zwiedzanie! Poza sezonem ceny będą znacznie niższe, a zwiedzanie bardziej komfortowe. Oczywiście nie mamy gwarancji idealnej pogody, ale i tak powinna ona być znacznie lepsza niż w Polsce. 😉 Warto na wszelki wypadek pomyśleć o ochronie przed wiatrem i deszczem, oraz pamiętać, że noce bywają bardzo chłodne.

Do największych maltańskich atrakcji, których zwiedzanie możliwe jest cały rok, należą: Valletta, Mdina i Rabat, Trzy Miasta oraz sielskie Gozo.

Bardzo polecam Wam wybrać się na Maltę właśnie poza sezonem, kiedy turystów jest mniej, a wyspy są bardziej zielone! Na mnie Malta zrobiła bardzo pozytywne wrażenie i z pewnością kiedyś wrócę jeszcze w tamte strony. 🙂

 

P.S. Jeśli lubicie zwiedzanie popularnych wśród turystów kierunków poza sezonem, koniecznie zajrzyjcie też do wpisu o innej europejskiej wyspie, Majorce.

 

1 thought on “Malta- największe atrakcje i zwiedzanie poza sezonem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *