what the travel !?

MALTA- informacje praktyczne i transport

Malta już od kilku lat chodziła mi po głowie i wiedziałam, że wizyta w tym kraju to jedynie kwestia czasu. Dlatego gdy tylko nadarzyła się okazja, by na kilka dni wyrwać się z Polski, zapadła szybka decyzja o zakupie biletów właśnie na Maltę. Ponieważ wyjazd był spontaniczny i nie miałam czasu na dobre przygotowanie się do niego, przed wylotem sprawdziłam tylko te najbardziej potrzebne mi rzeczy i bazowałam też na tym, co wiedziałam już wcześniej. Po powrocie postanowiłam jednak przygotować dla Was kompleksowy wpis zawierający wszystkie informacje praktyczne, które mogą przydać się Wam podczas planowania wakacji i już na miejscu. Takie, które mnie samej bardzo się przydały, ale również i te, o których sama przed wyjazdem niestety nie wiedziałam, a które na pewno ułatwiłyby mi przemieszczanie się po wyspie i pozwoliły też trochę zaoszczędzić.

 

MALTA – PRAKTYCZNY PRZEWODNIK 

 

 

Jaka jest Malta?

Malta to malutkie wyspiarskie państwo położone na Morzu Śródziemnym. Zamieszkuje ją ponad 475 000 osób, czyli znacznie mniej niż np. Poznań.

Historia cywilizacji na Malcie sięga tysięcy lat przed naszą erą. Na terenie tego kraju znajdują się ruiny najstarszych wciąż istniejących budowli w Europie, które starsze są nawet od… piramid w Egipcie!

Dziś Malta bardzo dynamicznie się rozwija, a Maltańczycy uważani są za jeden z najbardziej zadowolonych z życia narodów na świecie.  Na taki stan rzeczy prawdopodobnie wpływ ma liczba słonecznych dni w ciągu roku, a już z pewnością bardzo niskie bezrobocie. Od jakiegoś czasu mówi się nawet, że na Malcie jest więcej miejsc pracy niż mieszkańców. To dlatego właśnie do tego malutkiego kraju tłumnie przybywają obcokrajowcy, nie tylko w celach turystycznych, ale również biznesowych. Bardzo wielu z nich osiedla się tam na stałe zakładając własne firmy lub zatrudniając się w sektorze hotelarskim czy pracując w bardzo ostatnio modnej branży iGaming. Głownie z tego powodu Malta bardzo się rozbudowuje. Powstają nowe bloki, biurowce oraz domy.

Dobra jakość życia przekłada się również na bezpieczeństwo na wyspach. Jest tu naprawdę bardzo spokojnie.

Tradycyjna zabudowa Malty to fascynujące połączenie Włoch i Bliskiego Wschodu. Do tego dochodzą ślady obecności Brytyjczyków, jak chociażby brytyjskie gniazdka i charakterystyczne czerwone budki telefoniczne. Również język maltański stanowi przedziwną i trudną do zrozumienia mieszankę. W dużym uproszczeniu można byłoby napisać, że język maltański to odmiana języka arabskiego zapisywana alfabetem łacińskim, z ogromną ilością zapożyczeń z innych języków, przede wszystkim z języka włoskiego.

 

Przy tym, że Malta przywodzi na myśl kraje arabskie należy zaznaczyć, że jest ona krajem niemalże w całości chrześcijańskim. Prawie wszyscy zamieszkujący Maltę chrześcijanie to katolicy. Religia jest bardzo ważną dla Maltańczyków sferą życia. W tym malutkim państwie znajduje się około 360 kościołów!

Kościół Ta’ Pinu na wyspie Gozo

 

Co musicie wiedzieć przed wyjazdem:

 • Malta należy do grupy państw, które wraz z Polską w 2004 roku weszły do Unii Europejskiej. Działa tam zatem nasza europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Nie zapłacimy też dodatkowo za korzystanie z internetu w telefonie czy wysyłanie smsów i wykonywanie połączeń do Polski (w ramach określonego abonamentu). Obowiązującą na Malcie walutą jest euro.
 • Malta ma dwa języki urzędowe- maltański i angielski. Po angielsku mówią tam wszyscy, bez problemu więc w każdym miejscu dogadacie się w tym języku.
 • Potrzebne Wam będą przejściówki do kontaktów, ponieważ jak już wspomniałam wyżej, gniazdka są tam inne niż u nas- brytyjskie.
 • Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny! To kolejna pamiątka po Brytyjczykach.
 • Na Malcie praktycznie nie ma wody pitnej. Woda, która leci z kranu to w głównej mierze poddana procesowi odsalania woda morska. Nadaje się zatem do kąpieli, ale do picia już niekoniecznie. 😉 Przegotowana zapewne nikomu nie zaszkodzi, ale jest po prostu niesmaczna. Dlatego do picia i gotowania kupuje się na Malcie wodę butelkowaną, która w całości pochodzi z importu.

 

Kiedy najlepiej wybrać się na Maltę?

Na Malcie panuje klimat, który sprzyja podróżowaniu przez cały rok. Również loty na Maltę nie odbywają się jedynie sezonowo, ale cały czas. Zatem decyzja o tym kiedy lecieć powinna być podyktowana tym, jaki jest główny cel Waszej wizyty w tym kraju. Jeśli interesuje Was odpoczynek w hotelu all inclusive, opalanie i kąpiele morskie, to wybierzcie lato. Pamiętajcie jednak, że w lipcu i sierpniu na Malcie bywa nieznośnie gorąco, a i ceny będą odpowiednio wyższe. By uniknąć największych upałów i tłumów turystów, celujcie mniej więcej w przełom maja i czerwca lub września i października.
Jeśli jednak chcecie głównie zwiedzać, koniecznie wybierzcie się na Maltę poza sezonem. Ceny będą wtedy na pewno bardziej korzystne, a i podróżować będzie się Wam znacznie przyjemniej i zdecydowanie łatwiej. 😉 Można co prawda spodziewać się opadów deszczu (przede wszystkim w grudniu i styczniu), ale przy odpowiednim przygotowaniu nie powinno to wpłynąć na komfort podróżowania.

O tym jak wyglądają wakacje na Malcie poza sezonem oraz co warto na Malcie zobaczyć przeczytacie we wpisie:

>>ZWIEDZANIE MALTY POZA SEZONEM + największe maltańskie atrakcje!<<

 

Jak dotrzeć na Maltę?

Wybór połączeń jest naprawdę bogaty. Na Maltę polecimy obecnie bezpośrednio aż z sześciu polskich miast: Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Poznania linią ryanair, oraz z Warszawy i Katowic linią wizzair. Ryanair na Maltę lata również z berlińskiego portu Schönefeld.

 

Jak poruszać się po Malcie?

 

KOMUNIKACJA MIEJSKA – AUTOBUSY

Autobusy miejskie to najczęściej wybierany przez turystów rodzaj transportu na Malcie, i nie bez przyczyny. Cała sieć połączeń jest obsługiwana przez jedną firmę i na każdej trasie zasady korzystania z transportu są te same, co znacznie ułatwia przemieszczanie się po wyspie. Nie trzeba również martwić się wcześniejszym zakupem biletów, ponieważ na Malcie kupuje się je w autobusie u kierowcy.

Rodzaje i ceny biletów

Bilety kosztują odpowiednio 2 euro w sezonie letnim (od połowy czerwca do połowy października), 1,50 euro w sezonie zimowym i 3 euro za kursy nocne. Bilet zakupiony u kierowcy uprawnia do odbycia jednej podróży (z uwzględnieniem przesiadek), której łączny czas nie może przekroczyć 2h.

Jeśli zamierzacie dużo się przemieszczać, rozważcie zakup jednej z trzech dostępnych wersji karty autobusowej- tallinja card. Będziecie mogli w ten sposób sporo zaoszczędzić (zwłaszcza latem), a wsiadając do autobusu nie będziecie musieli szukać drobnych. 😉

12 Single Day Journeys card
Karta może być współdzielona i uprawnia do opłacenia 12 przejazdów. Koszt: 15€

Explore card- ulimited travel for 7 days
Za cenę 21€ (15€ dzieci do lat 10) zakupicie kartę tygodniową na nielimitowane podróże dla jednej osoby. Możecie za jej okazaniem podróżować jak często i jak długo chcecie w przeciągu 7 dni od jej pierwszego użycia.

ExplorePlus Meep card
Ta karta umożliwia nielimitowane podróże dla posiadacza karty obejmujące wszystkie rodzaje kursów przez okres tygodnia. Dodatkowo w cenę wliczone są dwie podróże Valetta Ferry na trasach Sliema-Valetta i Valetta-Birgu (Vittoriossa) oraz do wyboru jeden dzień korzystania z autobusów hop-on hop-off lub podróż na wyspę Comino i z powrotem. Koszt: 39€

Wszystkie karty zakupić można już na lotnisku w hali przylotów. Punktu obsługi klienta nie sposób jest przegapić. 😉 Jeśli jednak będzie on zamknięty, obok znajduje się automat, w którym z powodzeniem zakupicie Wasze karty. Są one również dostępne w sprzedaży w czterech innych punktach. Listę tych miejsc znajdziecie tutaj:
publictransport.com.mt/sales-offices 

Planowanie podróży

Linie oznaczone literką X kursują z i na lotnisko.
Linie oznaczone literami TD traktuje się jako linie bezpośrednie, ze względu na znacznie mniejszą liczbę przystanków po drodze. Przejazd autobusem z oznaczeniem TD jest szybszy, ale też nieco droższy- kosztuje 3 euro lub dwie podróże w przypadku użycia karty na 12 przejazdów. Posiadacze karty ExplorePlus Meep mogą korzystać z kursów bezpośrednich w ramach zakupionego pakietu bez ograniczeń. Karta tygodniowa Explore niestety nie działa na trasach TD.
Linie oznaczone literką N to linie nocne. Zadziałają na nich wszystkie trzy karty, jednak posiadaczom kart na 12 przejazdów ubędą dwa przejazdy zamiast jednego, tak jak na liniach bezpośrednich.

Wszystkie trasy i rozkłady jazdy znajdziecie na stronie Malta Public Transport: publictransport.com.mt/en/routes-timetables
Przewoźnik udostępnił również specjalną aplikację. Znajdziecie ją tutaj: publictransport.com.mt/en/trip-planner
Oprócz tego możecie po prostu skorzystać z google maps. 😉 Podobno na tym rozwiązaniu można polegać nawet bardziej.

Gdy miałam na miejscu wątpliwości po prostu pytałam o to miejscowych. Zawsze mi pomogli i nigdy nie wprowadzili w błąd. Malta to generalnie takie miejsce, gdzie wiele rzeczy można zrobić zupełnie spontanicznie- zawsze ktoś nas pokieruje i coś podpowie. Sama wybrałam się tak w podróż na Gozo. Niestety firma, w której miałam wykupioną całodniową wycieczkę totalnie nawaliła i nagle zostałam sama i bez planu. Postanowiłam więc dostać się tam na własną rękę i zrobiłam to bez korzystania z internetu.  Bez problemu dotarłam do celu, a później wróciłam do hotelu. 🙂

Korzystanie z autobusów

Do autobusu wsiada się tylko przednim wejściem. Po zakupie biletu u kierowcy (albo odbiciu karty) powinno przejść się na tył pojazdu zostawiając możliwie jak najwięcej miejsca kolejnym pasażerom. Jeżeli kierowca uzna, że autobus jest pełen, może po prostu nie zatrzymać się na kolejnych przystankach. Wtedy trzeba niestety poczekać na kolejny. Należy również pamiętać, że na Malcie wszystkie przystanki są traktowane jako te na żądanie. Oznacza to, że jeśli nie wciśniecie przycisku stop w autobusie, kierowca nie zatrzyma się by Was wypuścić. Również stojąc na przystanku należy dać wyraźny znak kierowcy, że chcecie do autobusu wsiąść. Jeśli w porę nie podniesiecie ręki lub nie pomachacie, autobus po prostu pojedzie dalej nawet nie zwalniając.

Uważam, że komunikacja autobusowa na Malcie działa nie najgorzej. Podróżując autobusami na pewno uda się Wam sporo zobaczyć, ponieważ dowiozą Was praktycznie niemalże wszędzie. Jednak przy wyborze tego sposobu przemieszczania się trzeba po pierwsze uzbroić się w cierpliwość, a po drugie dysponować czasem. Odległości nie są duże, ale niestety bywa i tak, że przedostanie się z jednego miasta do drugiego, mimo, że teoretycznie dzieli je odległość zaledwie 25 km, może zająć w skrajnych przypadkach nawet do 2 godzin. A przecież jeszcze trzeba stamtąd jakoś wrócić…

 

WYNAJEM AUTA

Biorąc pod uwagę fakt, że autobusy na Malcie nierzadko się spóźniają i zwłaszcza latem jeżdżą przepełnione oraz to, że nie kursują też szczególnie często, wypożyczenie samochodu wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Miejcie jednak na uwadze, że przy ruchu lewostronnym i kierownicy i skrzyni biegów po przeciwnej stronie, prowadzenie auta może stanowić pewne wyzwanie. Szczególnie na Malcie, gdzie ulice są wąskie i gdzie są problemy ze znalezieniem miejsc parkingowych (podobno, sama nie sprawdzałam). Maltański styl jazdy również pozostawia wiele do życzenia. Zastanówcie się zatem dobrze, czy na pewno jesteście na to gotowi. 😉 Polecam również wybór małego auta, ze względu na wąskie drogi właśnie.

Pamiętajcie też, by bardzo dokładnie sprawdzić przed wyjazdem szczegółowe warunki najmu w danej wypożyczalni. Może bowiem obowiązywać szereg ograniczeń, takich jak:

-Minimalny wiek kierowcy: w zależności od wypożyczalni i klasy auta od 21 do nawet 25 roku życia.
-Dopłata za młodego kierowcę; pobierany depozyt
-Minimalny czas posiadania prawa jazdy: w większości wypożyczalni dokument kierowcy musi mieć co najmniej rok
-Płatność tylko kartą kredytową: nie wszystkie wypożyczalnie honorują karty debetowe; co do zasady nie są akceptowane karty prepaid
-Paszport: wiele wypożyczalni może wymagać paszportu jako dokumentu tożsamości nawet od obywateli UE.

 

PROMY I TAKSÓWKI WODNE

Między wyspami

Malta składa się z trzech zamieszkanych wysp i kilku malutkich wysepek. Największa z wysp współdzieli nazwę z krajem, kolejna to Gozo, a najmniejsza z trzech to Comino, którą zamieszkują aż… 3 osoby. Znajduje się tam jednak jedna z najsłynniejszych atrakcji Malty, czyli Blue Lagoon.

Promy między tymi wyspami kursują regularnie i nie są drogie. Terminal na Malcie znajduje się w mieście Cirkewwa, a na wyspie Gozo w mieście Mgarr. Bilet na prom kosztuje 4,65€ na osobę w obie strony i 15,70€ za pasażera + auto (bilet kupuje się dopiero wracając na Maltę). Na pokładzie znajdują się toalety, sklep i kawiarnia. Podróż w jedną stronę zajmuje około pół godziny. Obowiązujące rozkłady znajdziecie na stronie przewoźnika: gozochannel.com/ferry/schedule/

Na Gozo dostaniecie się również jedną z licznych łodzi motorowych. Gdy dotrzecie do portu zobaczycie, że z powodzeniem znajdziecie dla siebie interesujący Was transport. W ten sam sposób można dostać się również na wyspę Comino (zarówno z terminalu na Malcie jak i Gozo). Między wyspami kursują statki wycieczkowe oraz inni prywatni przewoźnicy. Musicie jednak pamiętać,  że ostatnie promy i łódki odpływają z Comino około godziny 18:00. Jeśli przegapicie swój transport, prawdopodobnie będziecie w tarapatach. W takiej sytuacji zdesperowanych i zrozpaczonych turystów ratuje zazwyczaj jedyny hotel na wyspie, który organizuje nieszczęśnikom transport powrotny. Hotel jest jednak otwarty tylko w sezonie. Jeśli chcecie uniknąć niepotrzebnych stresów i problemów, naprawdę pilnujcie czasu!

Na Malcie

O ile podróż promem czy łodzią z wyspy na wyspę to oczywiste (bo jedyne) rozwiązanie, tak przemieszczanie się w ten sposób pomiędzy miejscowościami na Malcie już niekoniecznie od razu przychodzi do głowy. Bywa jednak i tak, że drogą morską przedostaniemy się w miejsce docelowe szybciej niż autobusem, a już na pewno widoki będą znacznie ciekawsze. 🙂 Promy pływają na trasach Sliema-Valetta-Sliema i Valetta-3 Cities-Valetta. Bilet kosztuje 1,50 € za podróż w jedną stronę i 2,80 € w obie strony (z powrotem tego samego dnia). O godzinie 19:30 rozpoczynają się kursy nocne i wtedy bilety kosztują odpowiednio 1,75 € i 3,30 €. Dzieciom przysługują zniżki. Można również zakupić siedmiodniową kartę uprawniającą do podróżowania bez ograniczeń na wybranej trasie. Koszt: 10 €. Rozkład promów znajdziecie tutaj: vallettaferryservices.com

Można również zapomnieć o rozkładach i za niewielką cenę zdecydować się na water taxi. Polecam!

 

AUTOBUSY TURYSTYCZNE

Jeśli czasu na zwiedzanie wyspy macie bardzo niewiele, a chcielibyście jak najwięcej zobaczyć nie martwiąc się rozkładami jazdy i trasami autobusów, może to być rozwiązanie dla Was. Zwłaszcza, jeśli nie macie czasu wyjazdu zaplanować i sami ustalać programu zwiedzania. Słynne w turystycznych miejscach na całym świecie autobusy hop-on hop-off zatrzymują się przy najsłynniejszych atrakcjach i jeżdżą na stałych trasach tylko pomiędzy turystycznymi punktami. Najczęściej taka podróż jest wzbogacona o komentarz audio w kilku językach do wyboru. Możecie przejechać całą trasę podziwiając Maltę z górnego pokładu, lub wysiadać przy interesujących Was atrakcjach. Autobusy mają kilka różnych tras do wyboru. Najbardziej popularną firmą organizującą takie wycieczki jest Malta Sightseeing. Pełną ofertę i więcej informacji znajdziecie na stronie: maltasightseeing.com

 

TAKSÓWKI

Jeśli potrzebny Wam jest transport z lub na lotnisko, możecie skorzystać z transferu lotniskowego, który dowiezie Was do Waszego hotelu, lub odbierze by odwieźć Was na Wasz lot. Ceny są przystępne i opcji do wyboru też nie brakuje. Na stroniemaltatransfer.com sprawdzicie szczegóły i dokonacie rezerwacji.

Czasem zdarza się tak, że przepełniony autobus nie zatrzyma się na Waszym przystanku lub po prostu wypadnie. W nocy też trudniej się podróżuje, a i nie wszystkie miejsca na wyspach są ze sobą dobrze skomunikowane. W takich sytuacjach na ratunek może przyjść prywatny transport. Oficjalne taksówki kursujące po Malcie są białe (prywatne-czarne). Te kursujące z lotniska mają z góry określone stawki za trasy w określone miejsca. Ceny znajdziecie tutaj:  maltairport.com/getting-here/taxi-service Osobiście polecam jednak aplikację BOLT. Bolt jest znacznie tańszy niż tradycyjne taksówki i kursuje na żądanie o każdej porze dnia i nocy. Przykładowo za nocny kurs na lotnisko taksówką zapłaciłabym 20 €, a za bolta zapłaciłam… 12,50 €. Różnica jest zatem ogromna. Kierowca przyjechał po mnie po około minucie od złożenia zamówienia. Możliwe jest podpięcie karty w aplikacji lub płatność gotówką po dotarciu na miejsce. W aplikacji można również śledzić auto. Cena jest ustalona z góry- nie ma możliwości by zmieniła się podczas kursu.

 

Płatności na Malcie

W większości miejsc na Malcie zapłacimy kartą i wypłacimy pieniądze z bankomatu. Gotówka jest jednak niezbędna, ponieważ nie każdy posiada terminal płatniczy, a za korzystanie z niektórych bankomatów możemy zapłacić horrendalną prowizję (tu duże znaczenie ma karta jaką posiadacie i warunki umowy z Waszym bankiem). Drobne przydadzą się zwłaszcza podczas zakupu biletów autobusowych u kierowcy, biletów na prom lub podróży taksówką wodną. W malutkich lokalnych sklepikach czy na targach najczęściej zapłacimy tylko gotówką. Obowiązującą na Malcie walutą jest euro i tę właśnie walutę należy mieć ze sobą. Osobiście zapas gotówki wolę przywozić ze sobą z Polski, gdzie wcześniej wymieniam ją na euro w kantorze stacjonarnym. Zawsze wychodzę na tym lepiej niż na wypłacaniu pieniędzy z konta dopiero na miejscu.

 

Czy Malta jest droga?

Ponieważ na Malcie płaci się w euro, ceny od razu wydają się być nieco wyższe niż w Polsce. Co więcej, ze względu na wielkość i położenie tego państwa, Malta w znacznym stopniu uzależniona jest od dostaw zagranicznych i ogromna część produktów pochodzi z importu. Malta nie jest jednak bardzo drogim krajem.

Z perspektywy turysty ogromne znaczenie ma to, czy Maltę zwiedza się w sezonie czy poza nim. Na Malcie ceny wielu usług uzależnione są właśnie od pory roku. Latem zakwaterowanie, atrakcje czy transport są droższe. Zimą za wakacje w tym kraju zapłacimy zatem znacznie mniej.

Przykładowe ceny na Malcie:
 
– bilety autobusowe w sezonie letnim: 2 euro bilet dzienny, 3 euro bilet nocny. Bilet tygodniowy: 21 euro.
– prom na Gozo: 4,65 euro/ 1,15 euro dzieci od 3 do 12 lat/ kierowca + auto 15,70 euro. Cena za bilet w obie strony, płatne na terminalu na Gozo.
– jednodaniowa kolacja w restauracji dla dwóch osób: od około 20 euro w górę. Znacznie taniej można zjeść kupując ogólnodostępne maltańskie wypieki, jak np. pastizzi.
– bilet do Malta National Aquarium (zakupiony online): 12,50 euro osoba dorosła, 6,30 euro dziecko od 4 do 12 lat.
– bilet do Konkatedry św. Jana: 15 euro osoba dorosła, 7,50 euro studenci, dzieci do 12 roku życia zwiedzają za darmo.

 

Gdzie spać na Malcie?

Wydawać by się mogło, że Malta jest na tyle małym państwem, że nie ma większego znaczenia gdzie się zatrzymamy, i tak wszędzie będzie blisko. Nic bardziej mylnego. To, gdzie powinniście się zatrzymać zależy oczywiście w głównej mierze od celu Waszej wizyty w tym kraju, ale również sposobu w jakim będziecie się przemieszczać po wyspie.

Cel wyjazdu

Jeżeli wybieracie się na Maltę na leniwy rodzinny urlop i zależy Wam przede wszystkim na dobrym hotelu, relatywnym spokoju i ładnej plaży, wzięłabym pod uwagę miejscowości Mellieħa, Buggiba, Qawra oraz wyspę Gozo.

Jeśli jednak na Maltę wybieracie się zwiedzać, wybrałabym miejsce położone najbliżej atrakcji, które najbardziej Was interesują lub po prostu dobrze skomunikowane z resztą wyspy. Z pozoru najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się być Valetta, jednak wybór noclegów jest tam dość ograniczony, a przy tym panuje zasada, że zwykle im dalej od stolicy, tym taniej. Dlatego noclegów szukałabym raczej w okolicznych miejscowościach. Sąsiednie Sliema i St. Julian’s mają bogatą ofertę noclegową znacznie bardziej przystępną cenowo.

Jeśli interesuje Was bogate życie nocne, najlepszym wyborem będzie właśnie St. Julian’s i przyległe do niego Paceville, znane z licznych barów, klubów i szalonych imprez.

Rozwiązaniem wartym uwagi jest również podzielenie pobytu na Malcie na dwie części i spanie w różnych częściach wyspy. By zobaczyć stolicę i skupione wokół niej miejscowości, oraz by odwiedzić Mostę, Rabat i Mdinę możecie zatrzymać się w Sliemie lub St. Julian’s. By spędzić trochę czasu na plaży, wybrać się do Melliehy, wioski Popeye’a i na wyspę Gozo, możecie przenieść się bliżej portu w Cirkewwa. Mniej czasu zmarnujecie wtedy na dojazdy

Transport

Jeśli planujecie przemieszczać się po Malcie samochodem, trzymałabym się z dala od zatłoczonych centr największych miejscowości. Za to jeśli zamierzacie korzystać z komunikacji miejskiej, bardzo ważne jest, by przed zakupem noclegów sprawdzić gdzie jest najbliższy przystanek autobusowy, które linie dojeżdżają w to miejsce i jak często kursują tam autobusy, oraz jak do tego miejsca dotrzeć z lotniska.

St. Julian’s, Spinola Bay

 

Co zjeść na Malcie?

Kuchnia maltańska:

Malta może i nie słynie ze znanej i cenionej na całym świecie niepowtarzalnej kuchni, ale mimo wszystko każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie. 🙂 Najbardziej popularnym i ogólnodostępnym maltańskim specjałem są pastizzipierogi z ciasta francuskiego nadziewane najczęściej ricottą lub masą z groszku. Ftira to rodzaj chleba serwowanego zazwyczaj z tuńczykiem, oliwkami, cebulą i kaparami oraz pastą pomidorową. Tradycyjną maltańską potrawą jest królik (fenek) przyrządzany na wiele sposobów. Miłośnicy ryb powinni spróbować lokalnej lampuki. Ryby te migrują wzdłuż wybrzeży Malty jesienią, dlatego świeżą lampukę zjecie mniej więcej od końca sierpnia do początku grudnia. Znanym i lubianym na Malcie napojem jest Kinnie– bezalkoholowy napój gazowany o smaku pomarańczy z dodatkiem ziół. Kinnie ma dość specyficzny smak, bo mimo, że jest to napój owocowy, ma mocno gorzkawy posmak. Jest jednak na wyspach bardziej popularny od coca-coli czy pepsi.

Inne dania:

Wpływy brytyjskie widać również i w maltańskiej kuchni. W wielu miejscach wciąż można zjeść słynne fish and chips oraz typowo angielskie śniadania. Ze względu na bliskość Włoch oraz mnogość autentycznych włoskich restauracji, na Malcie zjecie również przepyszne makarony i pizzę.

Nowoczesne i rozrywkowe St. Julian’s pełne jest dobrych restauracji, w których skosztujemy dań niemalże z całego świata. Znajdziecie tam nie tylko knajpy serwujące dania szeroko pojętej kuchni śródziemnomorskiej, ale również sushi bary, budki z kebabem i amerykańskie steak house’y. Wszystkie trzy miejsca, w jakich jadłam w St. Julian’s skradły moje serce (albo raczej żołądek). Gdybyście zastanawiali się będąc w St. Julian’s dokąd iść, by dobrze zjeść, oto one:

Pepe Nero: tutaj zjecie zaskakująco tanie i smaczne śniadania, oraz przepyszny makaron i dobrą pizzę.
Adres: 48, Censu Tabone Street, Balluta Bay, St. Julian’s
ImPasta: tutaj sami wybierzecie, który makaron zjecie z jakim sosem. Mniam!
Adres: Triq Dobbie 8, St. Julian’s
KuYa Asian Pub: bar azjatycki, w którym serwują przepyszne jedzenie. Polecam zwłaszcza Bang bang chicken i Crispy Beef.
Adres: Triq Ross 2, St. Julian’s

Malta to w moim odczuciu niezwykle przyjazne turystom miejsce, pełne urokliwych miasteczek i bajkowych zatoczek. Z odpowiednim przygotowaniem zwiedza się ją naprawdę łatwo.
Mam ogromną nadzieję, że znaleźliście w tym wpisie informacje, których szukaliście i że pomoże Wam on w planowaniu Waszej wymarzonej podróży na Maltę. 🙂

Wszelkie pytania, uwagi i sugestie mile widziane!

Udanej podróży!

~A

8 thoughts on “MALTA- informacje praktyczne i transport

 1. Fajnie napisane, ale mam drobną uwagę. Woda w kranach to prawie pół na pół woda słodka pozyskiwana z wód gruntowych i odsalana woda morska. Nie jest to co kranówka u nas, ale ogólnie nadaje się do picia czy gotowania. Ale jej smak może zależy też od miejsca, w niektórych jest lepsza a w niektórych gorsza.

  1. Dziękuję. 🙂 Dobrze wiedzieć! Pomyślę więc jak zedytować ten fragment. 😉 Pisząc go opierałam się na różnych źródłach informacji, również na relacjach osób mieszkających na Malcie. Większość o tej wodzie wypowiada się z pewną nutą dramatyzmu. Nie dość, że niesmaczna, to jeszcze niektórzy wręcz twierdzą, że zawiera mnóstwo chemikaliów i jest trująca! To już oczywiście zdecydowanie za daleko idące wnioski, przynajmniej w moim mniemaniu. 😀

 2. Bardzo fajny wpis! Jednak ja czekam na obiecany wpis o zwiedzaniu Malty poza sezonem. Wybieramy się z mężem na przełomie lutego i marca na 4 dni i nastawiamy się na intensywne zwiedzanie. Mogę prosić o jakieś wskazówki, rady jak maksymalnie wykorzystać ten czas? Pozdrawiam

 3. Dużo się dowiedziałam, zrobiłam notatki, wszystko sprawdzę za 2 tygodnie. Dziękuję za dużą dawkę informacji ??

 4. Ciekawie napisane i dużo przydatnych informacji, wybieram się tam w lipcu na kurs i myślę o rowerze lub hulajnodze elektrycznej i quadzie do zwiedzania wyspy, ale nie ma o tym ani słowa

  1. Dzięki za komentarz Piotr! 🙂 Mówiąc zupełnie szczerze, nie przyszło mi do głowy, że będzie zapotrzebowanie na informacje o podróżowaniu po wyspach hulajnogą elektryczną. 😀 Natomiast o rowerze czy skuterze faktycznie mogłabym pomyśleć. Postaram się zatem rozeznać bardziej w temacie i uzupełnić część wpisu, która traktuje o sposobach przemieszczania się po wyspie. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *