what the travel !?

Największe słoweńskie atrakcje – co zobaczyć w Słowenii?

 

Słowenia to wciąż jeszcze niedoceniany i często pomijany przez turystów kraj na mapie Europy. Tymczasem jest to kraj bezpieczny, czysty, z artystyczną duszą, zamieszkały przez życzliwych ludzi. Słowenia skrywa przepiękne krajobrazy i naprawdę wspaniałe atrakcje. Zaintrygowani? Zainteresowanym wakacjami w Słowenii przedstawiam największe słoweńskie atrakcje. Od pięknych widoków poprzez zamki i ogromne jaskinie aż po wybrzeże Adriatyku!

 

Dlaczego warto odwiedzić Słowenię?

 

Czy warto odwiedzić Słowenię? Odpowiedź może być tylko jedna. Tak! Słowenia mimo swojej niewielkiej powierzchni ma naprawdę wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu masę atrakcji, zarówno przyrodniczych jak i historycznych. Skosztujemy dobrego wina, pooddychamy świeżym powietrzem, odpoczniemy. Również zwiedzanie jest ułatwione ze względu na niewielkie odległości między poszczególnymi atrakcjami. Bez trudu można rozplanować trasę bez wielogodzinnych męczących przejazdów. Słowenia dopiero w ostatnich latach zaczyna zyskiwać popularność wśród turystów- wciąż można cieszyć się jej widokami i atrakcjami bez wszechobecnego dokuczliwego tłumu. Dodatkowo jej położenie pozwala na połączenie jej zwiedzania z wizytą w sąsiednich krajach, na przykład w niezwykle popularnej Chorwacji.

 

Co zobaczyć w Słowenii – największe słoweńskie atrakcje

 

JEZIORO BLED czyli topowa atrakcja Słowenii

 

Jezioro Bled to bez wątpienia jedna z największych słoweńskich atrakcji. To przede wszystkim tutaj przyjeżdżają turyści odwiedzając ten niezwykle urokliwy kraj. Jezioro Bled znane jest głównie z bardzo charakterystycznej wysepki (Blejski Otok), na której wybudowany został kościół z wysoką wieżą.

Jezioro Bled największe atrakcje w Słowenii

 

ATRAKCJE JEZIORA BLED

 

Co robić będąc już nad jeziorem Bled? Wyborem dość oczywistym wydaje się być popłynięcie na wyspę. Można to zrobić wynajmując tradycyjną drewnianą łódź samodzielnie wiosłując całą drogę, lub decydując się na większą łódź turystyczną, by móc przez całą podróż skupić się na podziwianiu okolicy. 🙂

Ja natomiast z całego serca polecam zwiedzanie zamku (Blejski Grad). Zbudowany na skraju wysokiej skały, prawdopodobnie najstarszy zamek w Słowenii nie tylko pełni rolę muzeum, ale też dostarcza absolutnie przepięknych widoków na całą okolicę!

największe słoweńskie atrakcje

Widok na jezioro, wyspę i zamek w jednym? Proszę bardzo! Dla miłośników spacerów są betonowe ścieżki wiodące brzegiem jeziora. Stąd podziwiać można okolicę w różnych jej odsłonach.

Jezioro Bled

Piękne widoki oferuje również słynny punkt Ostrijca.

 

VINTGAR

 

Niedaleko Jeziora Bled znajduje się niezwykle malowniczy wąwóz. Vintgar jest jedną z najładniejszych atrakcji przyrodniczych Słowenii i naprawdę warto uwzględnić to miejsce w programie zwiedzania tego kraju. Wąwozem wiedzie krajobrazowa trasa piesza. Szlak jest łatwy do przejścia, ale niestety nieprzystosowany dla osób niepełnosprawnych.

 

 ŠKOFJA LOKA

 

Położona w sąsiedztwie słoweńskiej stolicy  Škofja Loka to świetnie zachowane średniowieczne miasto. Znajdziemy tu kolorowe kamienice, ratusz, kościoły, zbudowany na wzgórzu zamek, kamienny most oraz mury obronne. Uroku temu miejscu dodaje fakt, że można je podziwiać w ciszy i spokoju.  Škofja Loka to bowiem niewielkie miasteczko, zupełnie pomijane przez wielu turystów.

Skofja Loka największe słoweńskie atrakcje

 

 

LUBLANA

 

Słoweńska stolica nie imponuje ani swoim rozmiarem, ani liczbą ludności. Na pierwszy rzut oka może też wydawać się nieco… nudna. Nic bardziej mylnego! Już po krótkim spacerze po historycznej części miasta można poczuć jego niepowtarzalny, artystyczny klimat. Lublana to jedno z tych miejsc, które pomimo braku fajerwerków szybko wzbudzają pozytywne emocje. 🙂

największe słoweńskie atrakcje

Jedną z największych atrakcji Lublany jest górujący nad nią zamek, z którego podziwiać można panoramę miasta.

 

Największe słoweńskie atrakcje – SŁOWEŃSKIE JASKINIE

 

Jaskinie są dumą narodową Słoweńców. Pod powierzchnią słoweńskiej ziemi odkryć można zupełnie inny, niezwykle tajemniczy i fascynujący świat! Najbardziej popularnymi jaskiniami udostępnionymi zwiedzającym są Postojna i Jaskinie Szkocjańskie.

 

JASKINIA POSTOJNA

 

Postojna jest bez wątpienia jedną z najwspanialszych jaskiń na świecie. W jej ogromnych wnętrzach podziwiać można między innymi pięciometrowy biały stalagmit zwany brylantem oraz tak zwany drapacz chmur- liczącą około 150 tysięcy lat szesnastometrową kolumnę. Inną słynną atrakcją Postojnej jest podziemna kolejka torowa. Szczęśliwcy będą również mieli okazję podziwiać odmieńce jaskiniowe – niezwykłe stworzenia zamieszkujące jaskinie. Będąc w Słowenii do Jaskini Postojnej po prostu trzeba zajrzeć!

największe słoweńskie atrakcje

największe słoweńskie atrakcje

jaskinia Postojna

 

 

PREDJAMSKI GRAD

 

Oddalony od Postojnej o kilka kilometrów wzniesiony w skale zamek to kolejna z największych atrakcji tej okolicy. Zamek można zwiedzić od środka, działa w nim muzeum oferujące przewodniki audio. Predjamski Grad to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów zamków!

Predjamski Grad największe słoweńskie atrakcje

 

 

JASKINIE SZKOCJAŃSKIE

 

Jaskinia Postojna jest naprawdę imponująca i zdecydowanie warto ją zwiedzić, ale na mnie jeszcze większe wrażenie zrobiły wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Jaskinie Szkocjańskie. Te są prawdziwie niezwykłe i na próżno szukać w innych częściach świata podobnego miejsca. Zwiedzając je miałam wrażenie, jakbym przeniosła się do jakiegoś przygodowego filmu na pograniczu fantasy! W Jaskiniach Szkocjańskich podziwiać można nie tylko potężne stalagmity i stalaktyty, ale również podziemną rzekę, spektakularny kanion oraz wodospady! W tej niewiarygodnej scenerii czuje się powiew historii wielkich odkrywców i badaczy. Wrażenia są niesamowite!

Wewnątrz jaskiń nie wolno robić zdjęć. Jeśli jesteście ciekawi jak prezentuje się ta podziemna kraina zajrzyjcie na stronę parku. Zdjęcia natomiast robić można dowoli po opuszczeniu jaskiń, a trasa spacerowa w parku również jest bardzo ciekawa i malownicza. 🙂

 

PIRAN – perła słoweńskiego wybrzeża

 

Słoweńskie wybrzeże może wydawać się niezwykle skromne, ale skrywa kilka urokliwych, klimatycznych miasteczek. A wśród nich piękny (i bardzo fotogeniczny) Piran. To kolejny obowiązkowy punkt zwiedzania Słowenii!

Piran będący niegdyś wenecką twierdzą, dziś jest spokojnym, czarującym widokami i kolorami nadmorskim miasteczkiem. Miłośnikom punktów widokowych serdecznie polecam wspięcie się na wieżę kościoła św. Jerzego oraz odwiedzenie murów obronnych.

Piran

Piran największe atrakcje w Słowenii

Oprócz Piranu warto odwiedzić też pobliską Izolę oraz Koper.

 

Włoski Triest

 

Będąc blisko wybrzeża Adriatyku można również zajrzeć do sąsiadów. Włoski Triest jest praktycznie obok, jest to zatem świetna okazja, by odwiedzić miasto, które zwykle ze względu na swoje położenie nie łapie się już do programu zwiedzania Italii. Mimo, że Triest nie jest popularny wśród turystów, jest to całkiem ciekawe miasto, w dodatku pełne zabytków.

Triest

Triest

 

 

SŁOWENIA – piękny kraj pełen atrakcji

 

Mam nadzieję, że jeśli ktokolwiek miał wątpliwości czy warto zajrzeć do Słowenii już ich nie ma! Słowenia oferuje pełen wachlarz atrakcji: zabytkowe miasteczka, góry, jeziora, zamki, zachwycające jaskinie i wiele, wiele innych! Serdecznie wszystkim polecam ten mały, ale piękny i gościnny kraj w sercu Europy. 🙂

 

3 thoughts on “Największe słoweńskie atrakcje – co zobaczyć w Słowenii?

  1. Jedziemy do Słowenii do Piranu 3 września .Piran będzie bazą wypadową do zwiedzenia (pobieżnego) ościennych krajów . To wyjazd raczej „zwiadowczy”bo za rok zorganizujemy się większą grupą i na dłużej .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *