what the travel !?

Park Narodowy Saguaro- zielona pustynia Arizony

Z czym kojarzy Wam się Arizona? Piach, skały, palące słońce. No, jeszcze Wielki Kanion rzecz jasna. Trafiłam?  Bezkresna zieleń, bujna roślinność i kwiaty to zapewne nie były Wasze pierwsze skojarzenia. A jednak, to wszystko w Arizonie możemy znaleźć. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. 😉

Około 180 km na południowy wschód od Phoenix- stolicy i największego miasta Arizony leży pełne atrakcji Tucson. Na jego przedmieściach znajduje się zawsze zielony Saguaro National Park. Swoją nazwę zawdzięcza on gigantycznym kaktusom saguaro, ikonie dzikiego zachodu.

 

Saguaro- najsłynniejszy kaktus na świecie

 

Rosnący w części pustyni Sonora saguaro (Carnegiea gigantea), to jeden z symboli Arizony. Widnieje nawet na stanowych tablicach rejestracyjnych! Jednak nie tylko w Arizonie te ogromne kaktusy zna każdy. W całym regionie American Southwest są one wszystkim dobrze znane. Bez wątpienia jest to również najpopularniejszy gatunek kaktusów na świecie, wszechobecny w przemyśle filmowym i ogólnie pojętej popkulturze. Ostatnio kaktusy opanowały również polskie sklepy. Kupimy je nadrukowane na odzieży, artykułach szkolnych i biurowych, akcesoriach urodowych, a nawet jako element wystroju wnętrz!

Czym charakteryzują się te słynne olbrzymy?

Na początku saguaro rosną bardzo powoli. W okresie sześciu do ośmiu lat jedynie około 2,5 cm rocznie. Aż trudno sobie to wyobrazić. Zanim wyrosną im ramiona, może minąć nawet 70 lat! Dopiero w wieku ok 150 lat kaktusy te osiągają pełną wysokość, tj. 12-15 metrów. Te najwyższe mogą jednak urosnąć nawet na ponad 22 metry i ważyć aż 8 ton! Dorosłe saguaro bardziej przypominają więc drzewa niż zwykłe sekulenty. Żyją one relatywnie długo. Niektóre z nich dożyć mogą 250 lat.

W południowej części Arizony, na przedmieściach Tucson, te ogromne kaktusy rosną tak blisko siebie i w takich ilościach, że ich skupiska nazywane są lasami kaktusowymi! Ten niewielki, ale niezwykle bogaty obszar pustyni Sonora objęty jest ochroną w ramach parku narodowego. Szacuje się, że na jego terenie rośnie ok 1,8 miliona kaktusów saguaro.

 

 

Saguaro National Park

 

Park narodowy Saguaro ma dwie części- zachodnią i wschodnią. Rozdziela je całkiem atrakcyjna turystycznie miejscowość Tucson. Przejechanie z Red Hills Visitor Center (Saguaro West) do Rincon Mountain Visitor Center (Saguaro East) w zależności od pory dnia i natężenia ruchu może zająć do około godziny.

Wjazd do parku kosztuje 20$ za auto i 15$ za motocykl. Bilet ważny jest przez 7 dni i za jego okazaniem wjedziecie do obu części parku narodowego. Honorowana jest oczywiście karta America the Beautiful (Annual Pass).

 

Saguaro WEST

Pobyt w parku warto rozpocząć w Visitor Center (Red Hills). W punkcie informacyjnym rangerzy pomogą nam zaplanować zwiedzanie parku i odpowiedzą na nasze pytania. Jest tam również sklep, w którym zakupimy kaktusowe pamiątki. Długopisy kaktusy, naklejki kaktusy, książkowe zakładki kaktusy, magnesy kaktusy, maskotki kaktusy, foremki do ciasta kaktusy, skarpetki w kaktusy, kaktusowe t-shirty i wiele innych kaktusowych wspaniałości! 😀

Punktem obowiązkowym w zachodniej części parku jest znajdująca się nieopodal Visitor Center pętla Desert Discovery Nature Trail. Wybetonowana ścieżka o długości 800 metrów umożliwia spacer pomiędzy ogromnymi saguaro i podziwianie z bliska wielu różnych gatunków roślin.

 

 

Główną atrakcją tej części parku jest jednak Bajada Scenic Loop, ponad 9-cio kilometrowa żwirowa droga widokowa, przystosowana do aut osobowych. Napęd na cztery koła i wysokie zawieszenie nie są niezbędne. Droga nie nadaje się jednak dla kamperów, busów i pojazdów ciągnących przyczepy. Maksymalny dopuszczany rozmiar pojazdów na tym odcinku to 35 stóp (10,6 m) długości i 8 stóp (2,4 m) szerokości.

Przy drodze zlokalizowany jest najsłynniejszy w zachodniej części parku punkt widokowy Valley View Overlook (oddalony od parkingu o ok 700 m). Przy strefie piknikowej Signal Hill startuje natomiast króciutki szlak, który umożliwia podziwianie licznych petroglifów.

 

Saguaro EAST

We wschodniej części parku również znajduje się droga widokowa- Cactus Forest Loop Drive. Ma ona prawie 13 km długości i jest w całości wybetonowana. Otwarta jest od wschodu do zachodu słońca, ale żeby każdy miał możliwość bez problemu opuścić park po obejrzeniu powalającego zachodu słońca, zamykana jest dopiero o 20:00.

 

 

Jeśli lubicie długie wędrówki i zdecydowanie wolicie odkrywać parki „na piechotę”, możecie wybrać jeden z polecanych szlaków. Listę i opis znajdziecie tutaj:  https://www.nps.gov/saguaro-hiking-checklist

 

Którą część parku wybrać?

Najlepiej oczywiście obie! Każda z nich jest inna i na swój sposób wyjątkowa. W części zachodniej rośnie znacznie więcej saguaro, a co za tym idzie, to tam właśnie możemy podziwiać gęsty kaktusowy las. Część wschodnia oferuje za to bardziej górzysty krajobraz. Jest tam również więcej szlaków dla miłośników pieszych wędrówek.

Jeśli jednak mocno ogranicza Was czas, myślę, że lepszym wyborem będzie zachodnia część parku.

 

Kiedy najlepiej odwiedzić park?

Park otwarty jest przez cały rok. Należy jednak pamiętać, że latem w tej części Arizony temperatury w cieniu często przekraczają 40 °C. W porze monsunowej (lipiec-sierpień) w parku bywa też niebezpiecznie, kiedy nieoczekiwanie może Was zastać burza z piorunami i ulewny deszcz (mogący prowadzić do powodzi błyskawicznych), a nawet burza piaskowa czy tornado! Dlatego odwiedzając park latem bądźcie bardzo ostrożni i śledźcie na bieżąco prognozy i parkowe komunikaty. Nigdy nie lekceważcie zagrożenia i koniecznie miejcie ze sobą spore zapasy wody! Informacje na temat aktualnie panujących w parku warunków znajdziecie m.in. na tej stronie: https://www.nps.gov/saguaro/conditions

Okres od października do kwietnia będzie najlepszy dla osób zainteresowanych wyprawami pieszymi i odkrywaniem parku wędrując po szlakach. Ja natomiast szczególnie polecam odwiedzenie parku podczas wiosennego kwitnienia kaktusów! Ten niesamowity widok można podziwiać mniej więcej od końca kwietnia do przełomu czerwca i lipca.

Podróżując po południowym zachodzie Stanów w drugiej połowie maja okazji do oglądania różnych gatunków kwitnących kaktusów miałam całe mnóstwo i muszę przyznać, że byłam po prostu zachwycona!

 

 

Inne atrakcje w okolicy

 

Jak już wcześniej wspominałam, Tucson ma wiele do zaoferowania. Nie tylko miłośnikom przyrody, ale również fascynatom obiektów sakralnych, lotnictwa czy filmu.

Mission San Xavier del Bac

Mission San Xavier del Bac uważany jest za najstarszy kościół w Arizonie. Misję założył ojciec Eusebio Kino w 1692 roku. Budowa kościoła, który możemy podziwiać dzisiaj ruszyła w roku 1783.

 

Na teren misji można wjechać za darmo. Za darmo wejdziecie również do kościoła i zwiedzicie muzeum. Możecie przekazać symboliczny datek wrzucając pieniądze do jednej z wielu skrzynek. Fundusze potrzebne są na renowację i utrzymanie kościoła, działania misji i pensje pracowników. Wszystkie informacje o misji znajdziecie na stronie http://www.sanxaviermission.org/

Możecie również wybrać się na darmowe zwiedzanie z przewodnikiem! The Patronato San Xavier organizuje wycieczki kilka razy dziennie, od poniedziałku do soboty. Zwiedzanie trwa około 45 minut i nie wymaga wcześniej rezerwacji czy rejestracji. Grupy startują sprzed wejścia do muzeum. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://patronatosanxavier.org/visit/

Adres:
1950 W. San Xavier Road
Tucson, AZ 85746-7409

Pima Air & Space Museum

O istnieniu tego miejsca dowiedziałam się niestety dopiero będąc w Tucson, kiedy przejeżdżałyśmy obok gigantycznej wystawy przeróżnych maszyn. Widok był naprawdę imponujący! Na jej zwiedzanie nie miałyśmy już czasu. 🙁 To kolejny z niezliczonych powodów, by wrócić w te strony USA!

Muzeum czynne jest siedem dni w tygodni od 9:00 do 17:00 (ostatnie wejście o godz. 15:00). Jednodniowy bilet dla osoby dorosłej (+13 lat) kosztuje 16,50$. Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum: https://pimaair.org/

Adres:
6000 E. Valencia Road
Tucson, AZ 85756

Arizona-Sonora Desert Museum

To miejsce to podobno zoo, akwarium, muzeum historii naturalnej, ogród botaniczny i galeria sztuki w jednym. Otwarte 365 dni w roku, bardzo wysoko oceniane przez odwiedzających, położone zaledwie 5 minut jazdy samochodem od Visitor Center Saguaro West. Czy ja już wspominałam, że muszę znów wrócić do Arizony? Ech…

Więcej informacji o muzeum znajdziecie tutaj: https://www.desertmuseum.org/

Adres:
2021 North Kinney Road
Tucson, AZ 85743

Old Tucson

Old Tucson to miasteczko filmowe i jeden wielki park rozrywki dla całej rodziny. Taki dziki zachód all inclusive. Miejsce to znajduje się przy tej samej drodze co Red Hills Visitor Center i Arizona-Sonora Desert Museum, 15 minut jazdy samochodem od tego drugiego.
Co to ja przed chwilą mówiłam o Arizonie?

Wszelkie informacje o tym miejscu znajdziecie na stronie: https://oldtucson.com/

Adres:
201 S Kinney Road,
Tucson, AZ 85735

 

 

Jak widzicie, naprawdę warto jest do Tucson przyjechać i spędzić w okolicy trochę czasu. 😉

 

Park narodowy Saguaro odwiedziłam podczas mojej drugiej wycieczki objazdowej po zachodzie USA. Kolejnym punktem na trasie było jedno z moich ulubionych miejsc w Arizonie, czyli niesamowity park Chiricahua. Jeśli szukacie parków i pomników narodowych, w których w ciszy i spokoju będziecie mogli podziwiać piękno przyrody, to jest to pozycja obowiązkowa! 🙂

 

1 thought on “Park Narodowy Saguaro- zielona pustynia Arizony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *